Najnowszy sondaż CBOS. Tematem zaangażowanie religijne
Najnowszy sondaż CBOS. Pracownia zapytała Polaków o ich zaangażowanie religijne w dobie epidemii koronawirusa. Wyniki badania dla wielu mogą być zaskakujące.
29.10.2020 | aktual.: 01.03.2022 14:28
Najnowszy sondaż CBOS. Jak zmieniło się nasze zaangażowanie religijne?
Tematem najnowszego sondażu CBOS było zaangażowanie religijne Polaków w dobie epidemii koronawirusa. Jak informuje PAP, respondentów pytano o to, czy i jak zmieniła się ich aktywność religijna.
W wyniku przeprowadzonego badania okazało się, że ponad połowa badanych (56 proc.) nie zmieniła swoich przyzwyczajeń i zaangażowanie religijne zajmuje im tyle samo czasu, co przed pandemią.
Co więcej, najnowszy sondaż CBOS wykazał, że 23 proc. ankietowanych na praktyki religijne nie poświęca nawet minuty.
Zniesienie ograniczeń dotyczących praktyk religijnych po restrykcjach z marca i kwietnia również nie przełożyło się na zwiększenie bądź zmniejszenie zaangażowania religijnego wśród badanych.
Najnowszy sondaż CBOS. Zaangażowanie religijne Polaków wraca do kościołów
Zgodnie z danymi wynikającymi z najnowszego sondażu CBOS, we wrześniu blisko połowa respondentów przynajmniej raz uczestniczyła we mszy świętej (48 proc.). Polacy mniej boją się koronawirusa, o czym świadczy spadek liczby osób, które w liturgii uczestniczyły za pomocą Internetu (spadek z 60 do 36 proc.).
O tym, że zaangażowanie religijne Polaków wraca do kościołów, świadczy także spadek odsetka osób, które skarżyły się na brak wspólnej modlitwy. Na przełomie maja i czerwca takich osób było około 40 proc., we wrześniu liczba ta spadła do 18 proc. respondentów.
Najnowszy sondaż CBOS wykazał, że 83 proc. badanych we wrześniu - wliczają się w to osoby praktykujące i niepraktykujące - nie czuje zmiany w swoim zaangażowaniu religijnym. Osoby, które tę zmianę odczuły, częściej wskazywały na spadek aktywności religijnej (11 proc.) niż na jej wzrost (4 proc.).
Na wzrost zaangażowania religijnego wskazują przede wszystkim osoby z wykształceniem podstawowym, a także pracownicy rolni i robotnicy niewykwalifikowani. Odmienny trend cechuje pracowników administracji, studentów oraz bezrobotnych.
Najnowszy sondaż został przeprowadzony przez pracownię CBOS. Badanie odbyło się w dniach 7-17 września na reprezentatywnej próbie 1149 Polaków. Sondaż został zrealizowany trzema metodami: w wywiadzie bezpośrednim (CAPI), w wywiadzie telefonicznym (CATI) oraz poprzez wypełnienie ankiety internetowej (CAWI).
Źródło: PAP