Trwa ładowanie...

Najnowszy sondaż. PiS bez większości

Najnowszy sondaż parlamentarny nie jest po myśli PiS. Gdyby wybory odbyłyby się w niedzielę, Prawo i Sprawiedliwość nie miałoby szans na utworzenie rządu większościowego. W Sejmie zabrakłoby też jednego ugrupowania.

Share
Najnowszy sondaż bez złudzeń dla PiS. To przepaść
Najnowszy sondaż bez złudzeń dla PiS. To przepaśćŹródło: East News, Fot: ANDRZEJ IWANCZUK
d3z7p8y

Najnowszy sondaż parlamentarny przeprowadzony przez pracownie IPSOS na zlecenie portalu OKO.press został przeprowadzony w dniach od 10 do 12 lutego na reprezentacyjnej próbie 1014 osób posiadających prawa wyborcze. Badanie przeprowadzono metodą CATI (wywiad telefoniczny z użyciem komputera).

Najnowszy sondaż. PiS-owi brakuje mandatów

Jak wynika z badania IPSOS, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, do urn ruszyłoby od 48 do 50 proc. wyborców.

d3z7p8y

Najnowszy sondaż pokazuje, że PiS - mimo przewagi nad konkurentami - nie byłoby w stanie utworzyć rządu większościowego. Koalicji rządzącej zabrakłoby aż 10 proc. poparcia do samodzielnych rządów.

Nowy sondaż dla WP. Cezary Tomczyk komentuje

W najnowszym sondażu OKO.press wykorzystało algorytm analityka Leszka Kraszyny, co pozwoliło orientacyjnie przełożyć poparcie wyborcze na liczbę mandatów w parlamencie, które otrzymałaby dana partia.

I tak trzy pierwsze miejsca prezentują się następująco: PiS mogłoby liczyć na 29 proc. głosów wyborców (172 mandatów), KO - na 20 proc. poparcia (96 mandatów) i Polska 2050 z poparciem 20 proc. respondentów (107 mandatów).

d3z7p8y

Najnowszy sondaż IPSOS pokazuje, że do Sejmu dostałyby się jeszcze Lewica - 10 proc. poparcia (41 mandatów) oraz Konfederacja, na którą swój głos oddałoby również 10 proc. ankietowanych (43 mandaty).

Najnowszy sondaż. PSL poza Sejmem. Szansa na rząd dla opozycji

Oznacza to, że w Sejmie po raz pierwszy od 1989 roku zabrakłoby przedstawicieli PSL, na które swój głos chciałoby oddać zaledwie 4 proc. respondentów. Pozostałe 7 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź "inna partia" lub "trudno powiedzieć".

Wyniki przedstawione w najnowszym sondażu IPSOS dla portalu OKO.press znacznie różnią się od badania przeprowadzonego na zlecenie Wirtualnej Polski przez pracownię United Surveys. To dawało Prawu i Sprawiedliwości większe poparcie kosztem zarówno KO, jak i Polski 2050.

Widzimy, że według najnowszego sondażu PiS traci szanse na utworzenie rządu większościowego. Nie utworzy go nawet przez wejście w koalicję z Konfederacją, co dałoby tej koalicji 215 głosów.

d3z7p8y

Najnowszy sondaż IPSOS wskazuje jasno - jeżeli opozycja chciałaby przejąć władzę, musiałaby wejść w koalicję aż trzech ugrupowań - Polski 2050, KO oraz Lewicy. W ten sposób opozycja dysponowałaby bezpieczną większością 244 głosów.

Oznacza to, że taka koalicja mogłaby stworzyć rząd, nawet bez PSL, które współrządziło już z Platformą Obywatelską.

Źródło: OKO.press

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3z7p8y

Podziel się opinią

Share
d3z7p8y
d3z7p8y
Więcej tematów