Trwa ładowanie...

Najnowszy sondaż: Andrzej Duda w II turze wygrałby z Donaldem Tuskiem i Robertem Biedroniem

Prezydent Andrzej Duda może być spokojny o wynik II tury wyborów prezydenckich. Z najnowszego sondażu wynika, że wygrałby z każdym kontrkandydatem, choć różnica w liczbie głosów mogłaby być minimalna.

Share
Najnowszy sondaż: Andrzej Duda w II turze wygrałby z Donaldem Tuskiem i Robertem Biedroniem
Źródło: PAP, fot: Jacek Turczyk
d2gftq4

Z sondażu panelu badawczego Ariadna dla "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że w I turze wyborów, gdyby w szranki z obecnym prezydentem stanęli Donald Tusk, Robert Biedroń i Paweł Kukiz, na Andrzeja Dudę głos oddałoby 31,9 proc. ankietowanych. Donald Tusk zdobyłby 26,9 proc. głosów, Robert Biedroń - 17,8 proc., Paweł Kukiz - 8 proc. 15,4 proc. badanych stwierdziło, że nie oddałoby głosu na żadnego z tych kandydatów.

Przy takim wyniku w II turze Duda zmierzyłby się z Tuskiem. Kto wygrałby to starcie? Z sondażu wynika, że obecny prezydent. Głosowanie na jego kandydaturę zadeklarowało 30,8 proc. ankietowanych. Na Tuska głos oddałoby 27,4 proc. 24,5 proc. badanych zadeklarowało, że nie wzięloby udziału w II turze wyborów, 17,3 proc. stwierdziło, że nie wie, na kogo oddałoby głos.

W badaniu uwzględniono jednak również dwa inne scenariusze II tury wyborów prezydenckich. W jednym z nich Duda zmierzyłby sie z obecnym prezydentem Słupska, w drugim - z liderem Kukiz'15.

d2gftq4

Kto wygrałby starcie Duda-Biedroń? Obecny prezydent, choć różnica jest ledwo dostrzegalna. Na Dudę zagłosowałoby 28,3 proc. ankietowanych, na Biedronia - 28,1 proc. Przy takich kandydatach do urn w drugiej turze nie poszłoby 29,8 proc. badanych, 13,8 proc. nie potrafiło udzielić odpowiedzi, na kogo oddaliby swój głos.

W starciu Duda-Kukiz zdecydowanym zwycięzcą byłby Andrzej Duda. Oddanie na niego swojego głosu zadeklarowało 26,4 proc. badanych. Na Kukiza zagłosowałoby 16,3 proc. badanych. Z sondażu wynika, że taki zestaw kandydatów w II turze zniechęciłby do pójścia do urn aż 40,6 proc. badanych. 16,7 proc. ankietowanych nie wie, na kogo oddałoby swój głos.

Sondaż przeprowadzono 12-16 maja na reprezentatywnej grupie 1057 osób.

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna".

d2gftq4

Podziel się opinią

Share
d2gftq4
d2gftq4
Więcej tematów