Najnowszy ranking zaufania. Im Polacy ufają najbardziej
Prezydent Andrzej Duda, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz lider Polski 2050 Szymon Hołownia są liderami majowego rankingu zaufania - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Z kolei z największą nieufnością spotykają się szef PO Donald Tusk, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
W maju liderem rankingu zaufania do polityków pozostaje prezydent Andrzej Duda; zaufanie do niego deklaruje 54 proc. badanych (o 2 pkt proc. mniej niż miesiąc temu). Nieufność wobec prezydenta wyraża 35 proc. respondentów (wzrost o 3 pkt. proc.).
Ranking zaufania w maju. CBOS o Dudzie, Trzaskowskim i Hołowni
Drugie miejsce w rankingu zaufania zajął prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który awansował z miejsca trzeciego. Ufa mu 45 proc. badanych (wzrost o 6 pkt. proc.) nieufność wobec niego deklaruje 37 proc. badanych (spadek o 4 pkt. proc.).
Trzecie miejsce w rankingu zaufania zajął lider Polski 2050 Szymon Hołownia, który awansował z piątego miejsca. Ufa mu 38 proc. ankietowanych (wzrost o 3 pkt proc.). Nieufność w stosunku do niego wyraża 35 proc. (spadek o 3 pkt proc.).
Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu ufa 38 proc. badanych (spadek o 2 pkt. proc.); nieufność wyraża wobec niego 51 proc. ankietowanych (wzrost o 3 pkt. proc.).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: "Ubryzgać Tuska". Posłanka wyjawia, po co rządzącym komisja ds. rosyjskich wpływów
Wicepremierowi i szefowi MON Mariuszowi Błaszczakowi w maju ufa 35 proc. (spadek o 2 pkt. proc.), 37 proc. badanych deklaruje w stosunku do niego nieufność (wzrost o 4 pkt proc.).
Szefowi PSL Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi ufa 34 proc. respondentów (wzrost o 2 punkty proc.). Nieufność w stosunku do niego wyraża 29 proc. (bez zmian w porównaniu z kwietniem).
Ranking nieufności. Na czele Kaczyński, Tusk i Zobro
W maju zaufanie do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego wyraziło 33 proc. badanych (bez zmian w porównaniu z kwietniem), nie ufa mu 54 proc. (spadek o 1 pkt proc.).
Również 33 proc. ankietowanych deklaruje zaufanie do szefa PO Donalda Tuska (wzrost o 5 pkt proc.) i również nieufność wobec niego wyraża 54 proc. (o 2 pkt. proc. mniej niż w kwietniu).
Na kolejnym miejscu rankingu znalazła się marszałek Sejmu Elżbieta Witek, której ufa 30 proc. ankietowanych (spadek o 1 pkt. proc.), a 33 proc. deklaruje wobec niej nieufność (spadek o 1 pkt proc.).
28 proc. badanych ma zaufanie do ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego i szefa Suwerennej Polski Zbigniewa Ziobry (spadek o 1 pkt. proc.). Nie ufa mu 54 proc. ankietowanych (bez zmian w porównaniu z poprzednim miesiącem).
Minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier Piotr Gliński zdobył 26 proc. deklaracji zaufania (wzrost o 1 pkt. proc.) i 28 proc. deklaracji nieufności (bez zmian w porównaniu z kwietniem).
Ministrowi zdrowia Adamowi Niedzielskiemu ufa 26 proc. ankietowanych (spadek o 1 pkt. proc.), zaś nieufność wyraża 36 proc. badanych (wzrost o 3 pkt. proc.).
Marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego obdarza zaufaniem 25 proc. badanych (wzrost o 3 pkt. proc.), nie ufa mu 33 proc. respondentów (spadek o 5 pkt. proc.).
Wicemarszałkowi Sejmu, współprzewodniczącemu Nowej Lewicy Włodzimierzowi Czarzastemu ufa 23 proc.; nieufność wobec niego wyraża 30 proc. ankietowanych. Czarzasty nie był uwzględniony w badaniu z poprzedniego miesiąca.
Szef MSWiA Mariusz Kamiński cieszy się zaufaniem 21 proc. badanych (bez zmian w porównaniu do kwietnia), nie ufa mu 33 proc. (wzrost o 1 pkt proc.).
Wicepremierowi, szefowi MAP Jackowi Sasinowi ufa 20 proc. ankietowanych (spadek o 2 pkt proc.); nieufność w stosunku do niego wyraża 50 proc. badanych (wzrost o 3 pkt. proc.).
Prezesowi NBP Adamowi Glapińskiemu ufa 17 proc. (spadek o 1 pkt proc.); nieufność wobec niego wyraża 52 proc. ankietowanych (wzrost o 2 pkt. proc. w porównaniu do kwietnia).
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus cieszy się zaufaniem 16 proc. ankietowanych, nie ufa mu 17 proc. badanych. Minister rolnictwa nie był uwzględniony w badaniu z poprzedniego miesiąca; nie zna go 50 proc. ankietowanych.
Politykowi Konfederacji WiN, prezesowi partii Nowa Nadzieja Sławomirowi Mentzenowi ufa 15 proc. badanych (bez zmian), nie ufa mu 20 proc. badanych (wzrost o 1 pkt proc. w porównaniu do kwietnia). 52 proc. ankietowanych nie zna tego polityka.
Wicepremier, były minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk cieszy się zaufaniem 14 proc. ankietowanych (spadek o 1 pkt. proc.), nie ufa mu 31 proc. badanych (wzrost o 2 pkt. proc.). 37 proc. nie zna b. ministra rolnictwa.
Badanie przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI), do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS. We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę.
Badanie zrealizowano w dniach od 8 do 18 maja br. na próbie liczącej 1056 osób (w tym: 57,4 proc. metodą CAPI, 25,9 proc. – CATI i 16,7 proc. – CAWI).