Trwa ładowanie...
d1uzw0l
nauka
14-04-2006 14:25

Najmniejszy samochód świata

Najmniejszy samochód świata, wąski jak nić
DNA, wzbogacił się o silnik działający w reakcji na światło. W
przyszłości podobne urządzenia można będzie wykorzystać do
transportu leków w organizmach - informuje serwis "LiveScience".

d1uzw0l
d1uzw0l

W 2005 r. naukowcy oznajmili o zbudowaniu najmniejszego samochodu na świecie. Jego wielkość można porównać do przekroju nici DNA. Gdyby 20 tys. takich samochodzików zaparkowało jeden koło drugiego, zmieściłyby się w przekroju włosa.

Choć niewyobrażalnie maleńkie, nanoauto posiada podwozie, zawieszenie, osie oraz koła (sferyczne cząstki zbudowane z atomów węgla, wodoru i boru).

Jak zapewniali rok temu konstruktorzy, ich pojazd - jako pierwszy tak maleńki - jedzie "na czterech kołach, w kierunku prostopadłym do osi".

Teraz naukowcy zaopatrzyli swój samochód w miniaturowy silnik. W reakcji na światło motorek zaczyna się obracać w jednym kierunku podobnie jak młyńskie koło, poruszając samochód. Autorem tego urządzenia jest Ben Feringa z holenderskiego uniwersytetu w Groningen.

d1uzw0l

Po modyfikacji silnika, dokonanej przez konstruktora auta Jamesa Toura z Rice University (USA), napęd dopasowano do podwozia nanoauta.

Tak maleńkie urządzenia można wykorzystać w przyszłości m.in. do transportu leków w ściśle określone miejsca organizmu - przewidują eksperci. Dlatego budowę mikroskopijnych urządzeń naukowcy postrzegają jako wprawkę nanokonstrukcyjną. Jest jedną z metod testowania montażu elementów w skali atomowej.

Chcemy konstruować przedmioty od początku do końca, cząsteczka po cząsteczce - podobnie jak żywe komórki, które wykorzystują enzymy do budowy białek i innych dużych cząsteczek - wyjaśnił kierujący pracami Tour.

Szczegóły w piśmie "Organic Letters".

d1uzw0l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uzw0l
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj