Wojna sześciodniowa
Konflikt między Izraelem a krajami arabskimi nie ustaje od momentu utworzenia państwa żydowskiego w 1948 roku. Rywalizacja arabsko-izraelska na przestrzeni tego czasu miała kilka odsłon w postaci krótkich wojen. Mimo że same działania zbrojne nie trwały długo, ich efekty są nadal przyczyną napięć i utrudniają negocjacje pokojowe.
W maju 1967 roku prezydent Egiptu, Gamal Abdel Naser zdecydował o zamknięciu Cieśniny Tirańskiej dla statków izraelskich. W pobliżu granic Izraela miały mobilizować się także oddziały Syrii i Jordanii. Czy Naser liczył, że nagłe uderzenie zaskoczy Izrael i pozwoli na rewanż po kryzysie sueskim z 1956 roku? Z pewnością wielu Palestyńczyków patrzyło z nadzieją na posunięcia egipskiego przywódcy. Izraelscy dowódcy postanowili jednak wyprzedzić atak. 5 czerwca 1967 roku rozpoczęła się tzw. wojna sześciodniowa.
To jedna z ocen genezy konfliktu, co do której nie ma zgodności mimo upływu ponad 40 lat. Zdaniem Petera Calvocoressiego, Naser nie dążył do wojny. Brytyjski historyk uważa, że informacje o przygotowaniach Damaszku do ataku były jedynie „z gruntu fałszywymi” pogłoskami.
Na zdjęciu: myśliwce "Mirage" należące do armii Izraela lecą nad Synajem przy granicy z Egiptem. Początek wojny sześciodniowej.