Najcenniejsze w polskich zbiorach dzieło jest w Berlinie
"Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci, jeden z najcenniejszych obrazów w polskich zbiorach, został przetransportowany z Madrytu do Berlina, gdzie będzie prezentowany na wystawie portretu renesansowego - podało Muzeum Narodowe w Krakowie.
- Dzięki pomocy Wojska Polskiego oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji dzieło Leonarda da Vinci bezpiecznie dotarło do Berlina - powiedziała dyrektor krakowskiego muzeum Zofia Gołubiew.
Stan obrazu po kolejnej podróży oceniają na miejscu konserwatorzy Muzeum Narodowego w Krakowie.
Należące do Fundacji Książąt Czartoryskich arcydzieło Leonarda da Vinci od czwartku będzie prezentowane w berlińskim Bode-Museum na wystawie "Gesichter der Renaissance" ("Renaissance Faces. Masterpieces of Italian Portraiture").
Zagraniczne prezentacje "Damy" powinny zakończyć się w lutym przyszłego roku po zamknięciu monograficznej wystawy Leonarda da Vinci w National Gallery w Londynie.
Obraz da Vinci od października 2009 r. jest pokazywany poza Krakowem. Najpierw został wypożyczony na wystawę do Budapesztu, potem był eksponowany w Warszawie, a od początku czerwca tego roku w Madrycie.
Po powrocie do Polski z zagranicznych podróży - wiosną 2012 r. - obraz będzie wystawiony w Muzeum Narodowym w Krakowie aż do czasu zakończenia remontu Pałacu Książąt Czartoryskich, gdzie jest na stałe eksponowany. Zgodnie z podpisanym w kwietniu memorandum przez, co najmniej, 10 lat dzieło nie będzie wypożyczane.
Obraz Leonarda da Vinci namalowany ok. 1490 r. to portret Cecylii Gallerani, młodej damy mediolańskiego dworu, kochanki księcia Ludovica Sforzy. Został on zakupiony przez księcia Adama Jerzego Czartoryskiego ok. 1800 r. i trafił do rąk jego matki, księżnej Izabeli z Flemingów Czartoryskiej, która w 1801 r. otworzyła w Puławach pierwsze w Polsce publiczne muzeum.