Nagrody m.in. za zrównoważony rozwój w konkursie Eco‑Miasto 2015. Wrocław wyróżniony
W konkursie ECO-MIASTO 2015 za gospodarkę odpadami nagrodzono Wrocław i Tczew. Za zrównoważoną mobilność wyróżniono Kraków, natomiast Bielsko-Białą i Kościerzynę - za efektywność energetyczną. Zabrze i Puławy nagrodzono za gospodarkę wodną. Wyróżnienia dostała też Gdynia.
- Bardzo się cieszę, że aż tyle polskich miast zgłosiło się do konkursu ECO-MIASTO. Z roku na rok jest ich więcej, co pokazuje, że takie inicjatywy są w Polsce potrzebne, a nasze działania przynoszą efekty - powiedział na konferencji prasowej ambasador Francji Pierre Buhler. Ambasada Francji jest głównym organizatorem konkursu.
Do konkursu ECO-MIASTO 2015 przystąpiło 38 miast, nagrody główne otrzymało 7 z nich, a 10 wyróżniono. Kandydatury rozpatrywano w czterech kategoriach: mobilność zrównoważona, efektywność energetyczna, gospodarka odpadami, gospodarka wodna. Ze względu na zaludnienie, zgłoszenia były analizowane w dwóch grupach - ośrodków do 100 tys. i ponad 100 tys. mieszkańców.
W kategorii mobilności zrównoważonej zwyciężył Kraków. Za efektywność energetyczną nagrodzono Bielsko-Białą (powyżej 100 tys. mieszkańców) i Kościerzynę (poniżej 100 tys. mieszkańców). Nagroda za gospodarkę odpadami została przyznana dla Wrocławia i Tczewa. Zwycięskimi miastami w kategorii gospodarki wodnej zostały Zabrze i Puławy.
Doceniono także pracę na rzecz zrównoważonego rozwoju miasta Gdyni - otrzymało ono wyróżnienie w trzech kategoriach: mobilność zrównoważona, efektywność energetyczna, gospodarka odpadami. Ponadto partner medialny konkursu – wortal Teraz Środowisko - wyróżnił Gdynię za bardzo aktywną edukację ekologiczną mieszkańców (w tym najmłodszych) oraz liczne działania prowadzące do rozwoju i modernizacji miejskiej infrastruktury.
Pozostałe wyróżnienia przypadły m.in. Warszawie (gospodarka wodna) oraz Częstochowie (efektywność energetyczna).
Ambasador Buhler mówił, że do osiągnięcia zamierzonego celu w ochronie środowiska potrzeba zaangażowania na szczeblu terytorialnym. - W rzeczywistości walka z ociepleniem klimatu jest wyzwaniem lokalnym - podkreślał. Dodał, że to przede wszystkim miasta "stają dzisiaj wobec wyzwania związanego ze zmianami klimatu". - Tegoroczna inicjatywa ECO-MIASTO jest tym ważniejsza, ponieważ to właśnie Francja będzie gospodarzem szczytu klimatycznego COP21, którego celem będzie osiągnięcie międzynarodowego porozumienia w kwestii zmian klimatu - zaznaczył.
- Bardzo cieszy, że władze polskich miast zauważają potrzebę zmian, podejmują niełatwe wyzwania na rzecz polepszenia warunków życia swoich mieszkańców - powiedział prezes Krajowej Agencji Poszanowania Energii (KAPE) Zbigniew Szpak. Zwrócił się także do przedstawicieli ambasady Francji. - Dzięki państwa wysiłkom, zarówno organizacyjnym, jak i edukacyjnym, zdecydowanie wzrasta świadomość społeczna na temat efektywności energetycznej i zrównoważonego rozwoju w Polsce - oświadczył prezes KAPE.
Rzecznik prasowa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Magdalena Skłodowska zaznaczyła, że inicjatywa konkursu jest bardzo ważna i doskonale wpisuje się w "strategię Narodowego Funduszu, ponieważ jednym z głównych odbiorców naszej pomocy są jednostki samorządu terytorialnego". Skłodowska dodała, że NFOŚiGW był pod wrażeniem wysokiej jakości projektów złożonych w konkursie.
W skład jury konkursu weszli m.in. przedstawiciele: Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Krajowej Agencji Poszanowania Energii, Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Politechniki Warszawskiej, Europejskiej Federacji Rowerzystów, wortalu Teraz Środowisko, Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej.