Trwa ładowanie...
d4ev0fx

Nagrody Grand Press rozdane. Tytuł Dziennikarza Roku 2015 zdobył Konrad Piasecki

Nagrody Grand Press rozdane. W tym roku otrzymali je m.in. Jacek Czarnecki z Radia Zet za materiał "Afera Madrycka" oraz Paweł Kaźmierczak z Magazynu "Express Reporterów" TVP 2 za "Nietykalnych". Tytuł Dziennikarza Roku 2015 zdobył Konrad Piasecki z RMF FM. W Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny w Warszawie odbyła się gala XIX edycji konkursu Grand Press. Gościem specjalnym był dziennikarz pracujący dla BBC - John Sweeney, laureat wielu nagród dziennikarskich, w tym Emmy Award, nagrody Royal Television Society czy nagrody Amnesty International.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nagrody Grand Press rozdane. Tytuł Dziennikarza Roku 2015 zdobył Konrad Piasecki
(screen)
d4ev0fx

Szczególnym momentem gali było wręczenie ustanowionej w tym roku Nagrody im. Bohdana Tomaszewskiego. Magazyn "Press" uznał, że pamięć o tym wspaniałym dziennikarzu, który zmarł 27 lutego 2015 roku, musi przetrwać, że powinien być stawiany za wzór dziennikarzom sportowym. Dlatego w porozumieniu z Fundacją im. Bohdana Tomaszewskiego "Press" ustanowił Nagrodę im. Bohdana Tomaszewskiego, która będzie przyznawana każdego roku dziennikarzowi sportowemu za doskonały warsztat dziennikarski, elegancją w posługiwaniu się językiem polskim oraz wysoką kulturę zawodową i osobistą.

Nominację do pierwszej edycji tej nagrody otrzymało trzech dziennikarzy sportowych: Włodzimierz Szaranowicz (Telewizja Polska), Stefan Szczepłek ("Rzeczpospolita") oraz Henryk Urbaś (Polskie Radio).

- Miło mi ogłosić, że pierwszą Nagrodę im. Bohdana Tomaszewskiego otrzymał Stefan Szczepłek z "Rzeczpospolitej" - ogłosiła Izabela Sierakowska-Tomaszewska.

- Nie przypuszczałem, że mam jakieś szanse. Dlatego ja nie przygotowałem żadnego przemówienia. Może to i dobrze, bo redaktor Tomaszewski mówił, że ważna jest pauza - mówił dziękując za wyróżnienie Stefan Szczepłek.

d4ev0fx

Laureat nagrody otrzymał czek na 10 tys. zł i statuetkę - replikę pucharu wręczanego zwycięzcom turnieju tenisowego Bohdan Tomaszewski Cup. Sponsorem nagrody jest PKN Orlen.

Nagrodę w kategorii Grand Press Economy, dla dziennikarza wyróżniającego się profesjonalizmem, rzetelną i obiektywną prezentacją tematów ekonomicznych oraz wysoką jakością publikowanych materiałów, otrzymał Rafał Woś.

Woś od października tego roku jest dziennikarzem tygodnika "Polityka", do którego przeszedł z "Dziennika Gazety Prawnej". To właśnie w tej gazecie, do której trafił w 2009 roku, rozwinął skrzydła. Jest stałym felietonistą Wirtualnej Polski. Jest laureatem Nagrody im. Dariusza Fikusa. Został nominowany za świeże spojrzenie na problemy polskiej gospodarki i współczesnego kapitalizmu oraz konsekwentne obalanie dogmatów ekonomicznego liberalizmu.

Laureat dostał czek na 15 tys. zł. Partnerem nagrody jest PKO Bank Polski.

d4ev0fx

Podczas gali wręczono także nagrodę Grand Press Digital. To wyróżnienie dla dziennikarza bądź redakcji za innowacyjne podejście w wykorzystywaniu nowoczesnych technologii w pracy dziennikarskiej. Wśród nominowanych do tej nagrody znalazło się m.in. pasmo "Wirtualnej Polski" - #dziejesienazywo.

Nagrodę Grand Press Digital otrzymał Vadim Makarenko, nominowany za prowadzenie z sukcesem projektu z kategorii dziennikarstwa danych: serwisu BIQdata.pl, który łączy profesjonalne dziennikarstwo z technologią. Efektem są doskonałe codzienne materiały redakcyjne. Tegoroczne działania z pogranicza reklamy i tzw. akcji specjalnych pokazują, że odpowiednie wykorzystanie potencjału big data może przynieść wymierne korzyści nie tylko czytelnikom, ale i wydawcy.

Laureat dostał czek na 15 tys. zł. Partnerem nagrody jest Google.

Podczas gali wręczono także Nagrody Grand Press przyznawane za najlepsze materiały dziennikarskie mijającego roku. W tym roku do konkursu zgłoszono łącznie 668 prac. Jury nominowało do finału 51 materiałów.

d4ev0fx

W kategorii "News" zdobył materiał "Afera madrycka" Jacka Czarneckiego z Radia Zet o tym, że posłowie PiS Adam Hofman i Mariusz Kamiński, jadąc w parlamentarną delegację do Madrytu, pobrali z Kancelarii Sejmu diety na wyjazd samochodem, ale polecieli tam tanimi liniami, wyłudzając w ten sposób pieniądze z budżetu.

W kategorii "Dziennikarstwo śledcze" nagrodę zdobył materiał Pawła Kaźmierczaka z Magazynu "Express Reporterów" TVP 2 z cyklu "Nie odpuszczę do końca": "Nietykalni". Materiał opowiada o zastraszanych przedsiębiorcach, którzy stali się ofiarą grupy przestępczej, a współpracowali z nią m.in. ludzie z łódzkiego wymiaru sprawiedliwości.

W kategorii "Publicystyka" wyróżniono cykl "Hala odlotów" emitowany w TVP Kultura.

W kategorii "Reportaż prasowy" zwyciężył reportaż Justyny Kopińskiej z "Gazety Wyborczej" - "Oddział chorych ze strachu". Materiał opublikowany w "Dużym Formacie" ujawnił wstrząsającą historię pacjentów oddziału dla młodzieży szpitala psychiatrycznego w Starogardzie Gdańskim, nad którymi znęcała się, bezkarna do dzisiaj, ordynator tego oddziału.

d4ev0fx

W kategorii "Reportaż radiowy" nagrodę otrzymał materiał Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet (Polskie Radio Lublin) - "Gówniany interes". Reportaż opowiada o tym, jak Unia Europejska pogorszyła interesy właścicieli szaletów miejskich, a ZUS potrafi ich tylko dobić.

W kategorii "Reportaż telewizyjny" nagrodzono materiał Barbary Włodarczyk "Święta Wojna Rosjan" emitowany w TVP 1. Autorka idąc tropem historii hymnu wojennego "Święta wojna", rozbiera dumę i duszę Rosjan na czynniki pierwsze i podaje je widzowi na tacy.

W kategorii "Wywiad" nagrodzono rozmowę Piotra Pacewicza z Dorotą Gudaniec, matką Maksa, pierwszego dziecka leczonego w Polsce marihuaną medyczną. Materiał ukazał się w "Gazecie Wyborczej".

W kategorii "Dziennikarstwo specjalistyczne" zwyciężył materiał "Bomba, która wstrząsnęła światem". Autorem materiału, poświęconego projektowi Manhattan, który doprowadził do wyprodukowania amerykańskiej bomby atomowej, jest Karol Jałochowski z "Polityki".

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymali czek o równowartości 1000 euro.

Tytuł Dziennikarza Roku 2015 zdobył Konrad Piasecki z RMF FM.

d4ev0fx

Podziel się opinią

Share
d4ev0fx
d4ev0fx
Więcej tematów