Trwa ładowanie...
d387dm8

Nagroda Nowaka-Jeziorańskiego dla kard. Lustigera

Kardynał Jean-Marie Lustiger został kolejnym
laureatem Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Emerytowany
arcybiskup Paryża - ze względu na stan zdrowia - wyróżnienie
odbierze 26 maja w stolicy Francji.

d387dm8
d387dm8

Nagroda została ustanowiona przed trzema laty przez Jana Nowaka-Jeziorańskiego, prezydenta Wrocławia, Uniwersytet Wrocławski, Zakład Narodowy im. Ossolińskich i Kolegium Europy Wschodniej.

"Nagroda została przyznana za konsekwentne działania na rzecz wartości europejskich, budowy wspólnej Europy i obalenia systemów totalitarnych XX wieku" - napisano w komunikacie wrocławskiego urzędu miejskiego.

Wyróżnienie do tej pory trafiło do rąk Tadeusza Mazowieckiego, George'a Busha i Stanisława Szuszkiewicza, b. przewodniczącego Rady Najwyższej Białorusi. Nagroda ma formę statuetki wykonanej przez prof. Jacka Dworskiego.

Kard. Jean-Marie Lustiger urodził się w 1926 r. w Paryżu w rodzinie żydowskiej, ale kilka lat wcześniej jego rodzice przyjechali z Będzina w Zagłębiu Dąbrowskim. Młody Aron Lustiger przyjął chrzest w 1940 r. Po wojnie wstąpił do seminarium duchownego. W 1979 r. Jan Paweł II mianował go biskupem, w 1981 r. arcybiskupem Paryża, a dwa lata później kardynałem.

Kardynał organizował we Francji akcję pomocy dla "Solidarności", wiele razy odwiedzał Polskę. Na prośbę Jana Pawła II reprezentował go podczas uroczystości 60. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz.

d387dm8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d387dm8
Więcej tematów