Nagroda Nobla z medycyny 2020 przyznana

W poniedziałek 5 października poznaliśmy laureatów Nagrody Nobla z medycyny 2020. Tegoroczną nagrodę przyznano za "odkrycie wirusa powodującego zapalenie wątroby typu C". Otrzymało ją trzy osoby: Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice.

Nagroda Nobla z medycyny lub fizjologii 2020
Nagroda Nobla z medycyny lub fizjologii 2020
Źródło zdjęć: © Pixabay
Anna Piątkowska-Borek

Nagroda Nobla z medycyny 2020. Poznaliśmy decyzję Komitetu Noblowskiego. Nagrodę otrzymali: Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice

Rozpoczął się Tydzień Noblowski. W poniedziałek 5 października poznaliśmy laureatów Nagrody Nobla z medycyny 2020, dziedziny niezwykle ważnej szczególnie teraz, w dobie pandemii koronawirusa.

Nagroda Nobla z medycyny 2020 trafiła do trzech osób. Są to: Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice. Nagrodę otrzymali za odkrycie wirusa powodującego zapalenie wątroby typu C (HCV).

Laureaci otrzymają 10 mln koron szwedzkich, czyli w przeliczeniu około 950 tys. euro.

Nagroda Nobla z medycyny 2020. Znaczenie odkrycia, jakiego dokonali Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice

W tym roku Nagroda Nobla z medycyny została przyznana za opisanie wirusa HCV, który powoduje zapalenie wątroby typu C. Tegoroczni nobliści zidentyfikowali tego wirusa i pokazali, jakie wywołuje on zmiany w wątrobie.

Wirusem HCV zarazić można się przez krew, np. podczas wykonywania tatuaży, a nawet podczas transfuzji krwi.

Warto wiedzieć, że niezdiagnozowane i nieleczone WZW typu C, które wywołuje wirus HCV, prowadzi do poważnych powikłań, tj. marskość wątroby i rak wątroby.

Odkrycie, jakiego dokonali tegoroczni nobliści, Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice, ma bezpośrednie przełożenie praktyczne, ponieważ na podstawie badań opracowano leki, które mogą wyleczyć chorych na wirusowe zapalenie wątroby typu C. Chory może zostać całkowicie wyleczony.

Jest szansa, że dzięki tegorocznej nagrodzie zwiększy się liczba badań przesiewowych.

Nagroda Nobla z medycyny 2020. Wcześniej spekulowano, kto ją otrzyma

Wcześniej naukowcy spekulowali, do kogo powędruje Nagroda Nobla z medycyny 2020. Obstawiano m.in. dziedzinę genetyki czy immunologii.

Amerykańskie środowiska naukowe, biorąc pod uwagę osiągnięcia w dziedzinach medycznych, wskazywały, że tegoroczna nagroda może powędrować np. do Maksa Dale'a Coopera (Uniwersytet Emory w Atlancie) oraz Jacquesa Millera (Instytut Badań Medycznych Waltera i Elizy Hall w Australii) za opracowanie metody identyfikującej limfocyty T i B; albo do Yoshizumiego Ishino (Uniwersytet Kyushu w Japonii) za odkrycie sekwencji DNA zwanej CRISPR; albo do Charlesa Rice'a (Uniwersytet Rockefellera w Nowym Jorku) i Ralfa Bartenschlagera (Uniwersytet w Heidelbergu) za prace nad wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Typowano też Evelyn Witkin (Uniwersytet Rutgers) i Stephena Elledge’a (Uniwersytet Harvard) za prace nad mutacjami DNA, a także Jennifer Doudna (Uniwersytet Berkley) za prace nad metodami inżynierii genetycznej CRISPR i CRISPR-Cas9.

Nagroda Nobla z medycyny. Kto otrzymał Nagrodę Nobla w ubiegłym roku?

W 2019 roku Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii została przyznana zespołowi w składzie: Peter J. Ratcliff (Brytyjczyk), William G. Kaelin Jr. I Gregg L. Semenza (Amerykanie). Odkryli oni mechanizmy molekularne, które regulują w komórkach aktywność genów, gdy wyczują zmieniające się stężenie tlenu w środowisku. Odkrycie to, zahaczające o dziedziny fizjologii, onkologii i patofizjologii, ułatwi walkę z nowotworami, anemią i innymi chorobami.

Nagroda Nobla z medycyny lub fizjologii. Od kiedy jest przyznawana?

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii jest przyznawana od samego początku trwania konkursu, czyli od 1901 roku. Alfred Nobel wymienił je w swoim testamencie jako trzecie wyróżnienie. Prestiżowa nagroda jest jedną z sześciu przyznawanych przez Komitet Noblowski. Nominacje kandydatów rozpoczynają się już we wrześniu w roku poprzedzającym i trwają najpóźniej do stycznia.

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii trafia do osób, których zasługi zostaną docenione przez składające się z 50 członków Zgromadzenie Noblowskie, działające przy Królewskim Karolińskim Instytucie Medyczno-Chirurgicznym. Szczegóły głosowania, jak i poprzedzających je dyskusji zawsze są tajne.

Do dzisiaj Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny przyznano łącznie 110 razy 219 osobom. Najmłodszym laureatem Nagrody Nobla z medycyny 32-letni Frederick G. Banting, kanadyjski fizjolog. Otrzymał to zaszczytne wyróżnienie za odkrycie insuliny.

Nagroda Nobla 2020. Tydzień Noblowski

Rozpoczął się Tydzień Noblowski, czyli prawdziwe święto nauki. Codziennie Nagroda Nobla 2020 będzie przyznawana w innej dziedzinie.

  • Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny, 5 października (poniedziałek)
  • Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki, 6 października (wtorek)
  • Nagroda Nobla w dziedzinie chemii, 7 października (środa)
  • Nagroda Nobla w dziedzinie literatury, 8 października (czwartek)
  • Pokojowa Nagroda Nobla, 9 października (piątek)
  • Nagroda Banku Szwecji im. A. Nobla w dziedzinie ekonomii, 12 października (poniedziałek)

Waszczykowski nie ma wątpliwości. Krytykuje "dobrą zmianę"

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)