Trwa ładowanie...
d1zkwx4

Nagroda miesięcznika "Odra" dla Dedeciusa

Dedecius (po lewej) odbiera nagrodę (PAP/Adam Hawałej)
Karl Dedecius - wybitny niemiecki tłumacz literatury polskiej i eseista, odebrał w środę nagrodę miesięcznika "Odra" za 2001 rok. Nagrodę przyznano za wielkie dzieło translatorskie "Panoramę literatury polskiej XX wieku".

d1zkwx4
d1zkwx4

Do dziś Karl Dedecius przetłumaczył dzieła około 300 pisarzy polskich, m.in. Różewicza, Szymborskiej, Herberta. Dziełem jego życia jest 7 - tomowa, licząca kilkanaście tysięcy stron "Panorama literatury polskiej XX wieku". Nagrodę Karl Dedecius odebrał w środę we wrocławskim Muzeum Sztuki Medalierskiej.

Karl Dedecius urodził się w maju 1921 roku w Łodzi. Jego zasługą jest przyswojenie niemieckiemu czytelnikowi współczesnej polskiej poezji. Tłumacz otrzymał w przeszłości wiele wyróżnień, w tym w 1990 roku prestiżową nagrodę pokojową niemieckich księgarzy. Przez wiele lat Dedecius kierował Niemieckim Instytutem Polskim w Darmstadt. Gdy w roku 1997 ze względu na wiek opuszczał to stanowisko, odbyła się specjalna uroczystość z udziałem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

Dedecius jest wydawcą 50-tomowej serii "Biblioteka Polska". Opublikował ponad 100 książek, w tym antologie i zbiory esejów o piśmiennictwie polskim ostatniego stulecia. Jest doktorem honoris causa kilku uniwersytetów w Niemczech i Polsce.

Dotychczasowymi laureatami nagrody "Odry" byli m.in. Czesław Miłosz, Ryszard Kapuściński, Wisława Szymborska i Stanisław Lem. (aka)

d1zkwx4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zkwx4
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj