Nagroda im. Andrzeja Drawicza
Izabella Cywińska, Elżbieta Dzikowska i redaktor naczelny Tygodnika Powszechnego, ks. Adam Boniecki przed rozpoczęciem posiedzenia Kapituły (PAP/Tomasz Gzell)
Profesor Tadeusz Gromada ze Stanów Zjednoczonych, redaktor Leopold Unger oraz profesor Światosław Świacki z Rosji są nominowani do tegorocznej nagrody imienia Andrzeja Drawicza. Kapituła nagrody wybierze spośród tych osób laureata, któremu 20 czerwca zostanie wręczona nagroda.
03.06.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Nagroda im. Andrzeja Drawicza jest przyznawana od 2000 roku. Pomysłodawcą jej utworzenia był prezydent Aleksander Kwaśniewski, a ustanowiła ją Fundacja Semper Polonia.
Nagroda jest przyznawana osobom wnoszącym istotny wkład w pomnażanie roli i znaczenia polskiego dziedzictwa w świecie, a szczególnie za kształtowanie naszych partnerskich kontaktów z innymi narodami w duchu tolerancji, poszanowania odmienności i wzajemnego zrozumienia.
Wyróżnienie jest wyrazem uznania i podziękowania za promowanie osiągnięć Polski, a także zacieśnianie więzi z innymi narodami oraz Polonii z Macierzą. Kandydaci do nagrody są nominowani przez polskich ambasadorów.
Nagrodę imienia Drawicza po raz pierwszy przyznano w 2000 roku. Otrzymał ją Milo Andstadt, holenderski publicysta polskiego pochodzenia. W 1987 roku wydał zbiór szkiców "Polacy i Żydzi", ukazujący historię i realia stosunków polsko-żydowskich. Jest to jedna z niewielu tego typu publikacji jaka ukazała się w Holandii. W ubiegłym roku nagrodą wyróżniono brytyjskiego historyka Normana Daviesa.
Fundacja Semper Polonia, która ustanowiła nagrodę im. Andrzeja Drawicza powstała w 1997 roku. Patronat honorowy nad nią objął prezydent Aleksander Kwaśniewski. Celem Fundacji jest pomoc środowiskom polonijnym na świecie, budowanie polskiego lobby na arenie międzynarodowej, promowanie polskich i polonijnych osiągnięć w różnych dziedzinach życia, w tym kulturalnych, naukowych i gospodarczych.
Pierwszym przewodniczącym Rady Programowej Fundacji został Andrzej Drawicz, zmarły w 1997 roku znawca literatury rosyjskiej, eseista i tłumacz. (aka)