Nagroda im. Andrzeja Drawicza
Izabella Cywińska, Elżbieta Dzikowska i redaktor naczelny Tygodnika Powszechnego, ks. Adam Boniecki przed rozpoczęciem posiedzenia Kapituły (PAP/Tomasz Gzell)
Profesor Tadeusz Gromada ze Stanów Zjednoczonych, redaktor Leopold Unger oraz profesor Światosław Świacki z Rosji są nominowani do tegorocznej nagrody imienia Andrzeja Drawicza. Kapituła nagrody wybierze spośród tych osób laureata, któremu 20 czerwca zostanie wręczona nagroda.
Nagroda im. Andrzeja Drawicza jest przyznawana od 2000 roku. Pomysłodawcą jej utworzenia był prezydent Aleksander Kwaśniewski, a ustanowiła ją Fundacja Semper Polonia.
Nagroda jest przyznawana osobom wnoszącym istotny wkład w pomnażanie roli i znaczenia polskiego dziedzictwa w świecie, a szczególnie za kształtowanie naszych partnerskich kontaktów z innymi narodami w duchu tolerancji, poszanowania odmienności i wzajemnego zrozumienia.
Wyróżnienie jest wyrazem uznania i podziękowania za promowanie osiągnięć Polski, a także zacieśnianie więzi z innymi narodami oraz Polonii z Macierzą. Kandydaci do nagrody są nominowani przez polskich ambasadorów.
Nagrodę imienia Drawicza po raz pierwszy przyznano w 2000 roku. Otrzymał ją Milo Andstadt, holenderski publicysta polskiego pochodzenia. W 1987 roku wydał zbiór szkiców "Polacy i Żydzi", ukazujący historię i realia stosunków polsko-żydowskich. Jest to jedna z niewielu tego typu publikacji jaka ukazała się w Holandii. W ubiegłym roku nagrodą wyróżniono brytyjskiego historyka Normana Daviesa.
Fundacja Semper Polonia, która ustanowiła nagrodę im. Andrzeja Drawicza powstała w 1997 roku. Patronat honorowy nad nią objął prezydent Aleksander Kwaśniewski. Celem Fundacji jest pomoc środowiskom polonijnym na świecie, budowanie polskiego lobby na arenie międzynarodowej, promowanie polskich i polonijnych osiągnięć w różnych dziedzinach życia, w tym kulturalnych, naukowych i gospodarczych.
Pierwszym przewodniczącym Rady Programowej Fundacji został Andrzej Drawicz, zmarły w 1997 roku znawca literatury rosyjskiej, eseista i tłumacz. (aka)