Nagroda Hugo po raz drugi dla Neila Gaimana
Nagroda Hugo - najważniejsze światowe wyróżnienie dla pisarzy science fiction - po raz drugi trafiła do rąk Neila Gaimana, tym razem za powieść "Koralina", którą opublikowano
również w Polsce.
03.09.2003 | aktual.: 03.09.2003 12:46
Neil Gaiman, 44-latek o wyglądzie gwiazdy rockowej, z równą swobodą pisze utwory stylizowane na średniowieczne poematy, jak i scenariusze komiksów. Jest jednym z bardziej znanych i najczęściej nagradzanych autorów popkultury. W maju przez kilka dni gościł w Polsce.
Najwięcej nagród zdobył za scenariusze komiksów. Jego serię "Sandman", opowiadającą o władcy snów, uznano za przełomową w rozwoju tego gatunku. Gaiman jest też autorem scenariusza do "Księżniczki Mononoke" - pierwszego japońskiego animowanego filmu dla dzieci i dorosłych, który zdobył popularność na całym świecie.
Swą pierwszą samodzielną powieść (wcześniej napisał w duecie z Terrym Pratchettem parodię horroru "Dobry omen"), pod tytułem "Nigdziebądź", napisał na podstawie własnego scenariusza do serialu telewizyjnego dla BBC. Zdarzało mu się także przerabiać swoje wiersze na prozę, jak również przenosić własne postacie z komiksu do powieści i z powrotem.
Gaiman wykorzystuje w powieściach dokonania różnych epok literackich i nurtów artystycznych. Na przykład w "Dymie i lustrach" przedstawia swoją wersję słynnego staroangielskiego poematu sprzed stuleci "Beowulf". Nazwał go "Bay Wolf" i opowiedział - o czym informuje czytelnika - "jako futurystyczny odcinek serialu 'Słoneczny patrol' z przeznaczeniem do antologii opowieści detektywistycznych".
Na polski przetłumaczono także książki "Nigdziebądź", "Gwiezdny Pył" i powieść fantasy "Amerykańscy bogowie", rozgrywającą się we współczesnej rzeczywistości amerykańskiej.
Najnowsza książka Gaimana, opublikowana w Polsce przez wydawnictwo MAG "Koralina", to opowieść o młodej dziewczynie, która mieszka wraz z rodzicami w wiktoriańskim domu. Pewnego dnia przekracza tajemnicze drzwi prowadzące do swego rodzaju anty-świata.
Nazwa nagrody Hugo pochodzi od imienia pierwszego wydawcy pisma wyłącznie fantastycznego i twórcy terminu Science Fiction - Hugo Gernsbacka. Jest przyznawana od roku 1953 w wyniku głosowania kilku tysięcy uczestników Worldconu czyli Światowego Konwentu Science Fiction.