Trwa ładowanie...
chiny
23-10-2006 00:10

Nagrobki z Chin podbijają rynek

Na krakowskich cmentarzach coraz częściej
można spotkać nagrobki sprowadzane z Chin - informuje "Gazeta
Krakowska".

Nagrobki z Chin podbijają rynekŹródło: AFP
d3sj2yx
d3sj2yx

Najprostszy polski nagrobek z jasnego granitu kosztuje od 2,5 - 3 tys. złotych. Taki sam, ale sprowadzony z Chin, jest od 500 do 1000 złotych tańszy.

Za luksusowy, podpiwniczony "pomnik" z włoskiego granitu klient zapłaci 10 tys. złotych; taki sam wzór sprowadzony z Chin kosztuje połowę taniej.

Najtańsze chińskie nagrobki, wykonane z jasnego, tzw. mysiego, granitu kosztują w hurcie 900 złotych - podaje dziennik.

Chińskie nagrobki pojawiły się na rynku około dwa lata temu - mówi właściciel zakładu kamieniarskiego w Krakowie Adam Nowak. Jednak ja do tej pory nie zdecydowałem się na wprowadzenie ich do swojej oferty. Boję się, że nie są dostosowane do polskich warunków klimatycznych. Nie chcę, żeby klienci się denerwowali, że oferuję im tandetę - dodaje.

d3sj2yx

Innego zdania jest Krzysztof Jamrozik, także kamieniarz z Krakowa. Mam w ofercie wyroby z chińskiego kamienia, ale nie kupuję ich gotowych - mówi. Kupuję kamień, tzw. górski róż, granit o różowym zabarwieniu, który podoba się klientom i wykonuję z niego nagrobki. Wiem, że moi koledzy po fachu obawiają się kłopotów spowodowanych przez mrozy, ale akurat ten rodzaj materiału jest całkowicie mrozoodporny. Ma odpowiednie atesty - zaznacza.

Jamrozik podkreśla jednak, że klienci, którzy liczą na to, że dużo zaoszczędzą kupując u niego chiński nagrobek, rozczarują się. W związku z tym, że sam wykonuję nagrobki, nie są one dużo tańsze od tych z polskiego kamienia. Ale i tak jest to na tyle korzystna oferta, że coraz więcej osób decyduje się na ten rodzaj materiału - wyjaśnia rozmówca "Gazety Krakowskiej". (PAP)

d3sj2yx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3sj2yx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj