Trwa ładowanie...

Nagły zwrot ws. Arkadiusza Kraski. Prokuratura wycofała wniosek o uniewinnienie

Zaskakująca decyzja Prokuratury Krajowej. Jak udało się ustalić Wirtualnej Polsce, z Sądu Najwyższego został wycofany wniosek o uniewinnienie Arkadiusza Kraski. Mężczyzna został skazany na dożywocie za dwa zabójstwa, ale kilka tygodni temu Sąd Najwyższy zwolnił go z odbywania kary w związku z nowymi dowodami, które mają świadczyć, że jest niewinny.

Nagły zwrot ws. Arkadiusza Kraski. Prokuratura wycofała wniosek o uniewinnienieŹródło: East News, fot: Marek Szandurski
d3enm35
d3enm35

- Jestem w szoku. Na kilka dni przed rozprawą na polecenie Prokuratury Krajowej wycofano wniosek o uniewinnienie. Ewidentnie chodzi o to, by ochronić sędziego, który mnie skazał – mówi Kraska.

I dodaje: - Cały czas do rozpatrzenia zostaje wniosek o wznowienie postępowania w mojej sprawie. To jednak zaskakujące, że wycofali część dotyczącą uniewinnienia. Oznacza to prawdopodobnie, że czeka mnie nowy proces. Jestem załamany postępowaniem prokuratury.

Adwokat Arkadiusza Kraski otrzymał w czwartek faks od prokuratury z informacją o wycofaniu wniosku. – To bardzo zaskakujące. Nie mam pojęcia, dlaczego prokuratura wycofała się z wcześniejszych decyzji – mówi mec. Michał Kałużny.

Prawnik dodaje, że Kraska na razie zostaje na wolności. – 9 lipca Sąd Najwyższy nadal może go uniewinnić, ale nasza pozycja po decyzji prokuratury znacznie spadła. Bardziej prawdopodobne jest wznowienie procesu – mówi Kałużny.

Poprosiliśmy o komentarz Prokuraturę Krajową, ale na razie nie otrzymaliśmy odpowiedzi w tej sprawie. 6 maja Sąd Najwyższy zdecydował, że mimo wyroku dożywocia za podwójne zabójstwo Arkadiusz Kraska może opuścić więzienie.

d3enm35

W uzasadnieniu Sąd Najwyższy podsędzia podkreślił, że "nie przesądzając ostatecznego rozstrzygnięcia kwestii zasadności całości wniosku o wznowienie, zwłaszcza tak obszernego jak w niniejszej sprawie, należy podkreślić, że podnoszone w nim wielowątkowe zagadnienia natury faktycznej i prawnej, dotyczące szeregu powołanych dowodów we wskazanym piśmie procesowym, wskazują na trafność nadzwyczajnego środka zaskarżenia w aspekcie przede wszystkim żądania wydania orzeczenia pierwotnego w postaci uchylenia wskazanych na wstępie wyroków".

W marcu Prokuratura Regionalna w Szczecinie wysłała do Sądu Najwyższego wniosek o wznowienie postępowanie w sprawie Arkadiusza Kraska i jego uniewinnienie. Wirtualna Polska jako jedyna dotarła do dokumentu. Prokurator Bogusława Zapaśnik, która go przygotowała, napisała, że w swojej 40-letniej karierze nie spotkała się z taką sprawą. Kilka tygodni temu prokuratura oraz obrońca Arkadiusza Kraski złożyli wnioski o wstrzymanie wykonania wyroku, czyli w praktyce wypuszczenie go z więzienia z powodu miażdżącego wniosku prok. Zapaśnik. Sad Najwyższy w pierwszej kolejności rozpatrzył drugi wniosek.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Wyłonił się konkurent Dudy. "Będą walczyć łeb w łeb"

d3enm35
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3enm35
Więcej tematów