Trwa ładowanie...
d2hgrd3

Naftali Bennett

Najnowsze informacje

Naftali Bennett to izraleski polityk. Od 2013 roku był posłem do Knesetu i ministrem w kilku resortach. Do 2018 roku zajmował stanowisko przewodniczącego ugrupowania Żydowski Dom, od 2019 roku zaś Nowej Prawicy. 13 czerwca 2021 roku objął z kolei stanowisko premiera Izraela.

Oceń jako pierwszy:
d2hgrd3
Data urodzenia:

25.03.1972 (wiek: 52 lata)

Miejsce urodzenia:

Hajfa, Izrael

Płeć:

Mężczyzna

Pochodzenie:

Izrael

Getty Images,
Źródło: Getty Images,, fot: © 2021 Bloomberg Finance LP

Służba wojskowa i wykształcenie

Bennett został powołany do Sił Obronnych Izraela w 1990 roku. Służył on w jednostce komandosów, a następnie został wybrany do szkolenia oficerskiego. W trakcie służby służył m.in. podczas Pierwszej Intifady oraz w izraleskiej strefie bezpieczeństwa w Libanie w latach 1982-2000. Służbę wojskową zakończył uzyskując stopień majora.

Po odbyciu służby wojskowej Naftali Bennett uzyskał stopień prawniczy na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie.

Życie zawodowe

Naftali Bennett w 1999 roku został współzałożycielem Cyouta, firmy zajmującej się oprogramowaniem wykorzystywanym do zwalczania oszust. Jednocześnie pełnił on w niej funkcję dyrektora generalnego. W 2005 roku firma ta została sprzedana za 145 mln dolarów, co spowodowało powiększenie majątku Bennetta.

Ponadto Naftali Bennett pełnił funkcję dyrektora generalnego Soluto, kolejnej firmy technologicznej. Jej sprzedaż została sfinalizowana w 2013 roku za kwotę 130 mln dolarów.

Naftali Bennett - kariera polityczna

Bennett po sprzedaży firmy technologicznej powrócił do Izraela i rozpoczął swoją karierę polityczną. W latach 2006-2008 służył na stanowisku szefa sztabu ówczesnego lidera opozycji w Knesecie, Binjamina Netanjahu. Przed wstąpieniem do Knesetu musiał on jednak zrzec się amerykańskiego obywatelska, które posiadał jako syn amerykańskich imigrantów.

Od 2010 do 2012 roku Bennett pełnił funkcję dyrektora generalnego Yesha Council, organizacji dla rad miejskich osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu. W 2012 roku został także wybrany na szefa prawicowej religijno-syjonistycznej partii Bayit Yehudi.

W 2013 roku Bennett został przewodniczącym prawicowego ugrupowania Żydowski Dom. Po osiągniętym sukcesie dołączył do koalicji kierowanej przez Netanjahu. W marcu w 2013 roku został mianowany ministrem gospodarki oraz ministrem spraw religijnych. W kwietniu tego samego roku zaś został ministrem ds. Jerozolimy i diaspory.

Po ponownych wyborach do Knesetu przeprowadzonych w 2015 roku Bennett objął stanowisko ministra edukacji. Trzy lata później wraz z Ajjelet Szaked i Shuli Mualem utworzył nowe ugrupowanie nazywane Nową Prawicą. W wyniku wyborów parlamentarnych w kwietniu 2019 roku jego ugrupowanie zajęło 12. miejsce. Wówczas Partii zabrakło zaledwie kilkuset głosów, aby dostać się do Knesetu. Wobec tego Bennett utracił swoje miejsce w parlamencie.

2 czerwca 2019 roku został on zdymisjowany przez Binjamina Netanjahu ze stanowiska ministra ds. Jerozolimy i diaspory oraz ministra edukacji. Niedługo później objął urząd ministra obrony w rządzie Binjamina Netanjahu.

Droga do premiera Izraela

9 maja 2021 roku Bennett oraz przywódca opozycji i lider Yesh Atid, Yair Lapid zdecydowali się na utworzenie nowego rządu izraelskiego, który miałby obalić rządy premiera Benjamina Netanjahu. 30 maja tego samego roku Bennett ogłosił, że będzie on pełnił funkcję premiera w rotacyjnym rządzie do sierpnia 2023 roku. Po tym czasie stanowisko premiera obejmie Lapid, które będzie pełnił tą funkcję aż do 2025 roku. Wówczas Bennett został zaprzysiężony 13 czerwca, co jednocześnie zakończyło 12-letnią kadencję Netanjahu.

Naftali Bennett został więc pierwszym premierem Izraela w jarmułce. Sam siebie identyfikuje natomiast jako nowoczesnego ortodoksa.

Naftali Bennett - mediator w konflikcie rosyjsko-ukraińskim

Izrael to jedno z państw, które od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę angażowało się w rozmowy między Ukrainą a Rosją. W roli pośrednika i jednocześnie mediatora występował z kolei sam premier Naftali Bennett.

Bennett od początku wybuchu wojny w Ukrainie przekonywał ludność, że jest jednym z przywódców państw, który ma możliwość przekonać prezydenta Rosji Władimira Putina do zaprzestania inwazji. W interesie Bennetta leży bowiem utrzymanie dobrych relacji zarówno z władzami w Kijowie, jak i w Rosji.

5 marca 2022 roku premier Izraela Naftali Bennett odbył w Moskwie rozmowę z Władimirem Putinem i jednocześnie był on pierwszym przywódcą, którego Putin przyjął po rosyjskiej inwazji. Premier Izraela cały czas pozostaje również w kontakcie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Izrael jako państwo nie stanął po żadnej ze stron. Rząd zarządził o wysłaniu pomocy humanitarnej, jednak nie zdecydowano się na wysłanie pomocy wojskowej, w tym broni do Ukrainy.

Naftali Bennett
Wykształcenie

Prawnik

Zawód

Polityk

Poprzednik

Binjamin Netanjahu

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hgrd3
d2hgrd3
d2hgrd3
Więcej tematów
d2hgrd3