Nadszedł tłusty czwartek 2020. Kiedy zaczynają się ostatki? Już za kilka dni Środa Popieclowa
W tym roku tłusty czwartek wypada osiem dni wcześniej niż w ubiegłym. Z pewnością trudno będzie się powstrzymać przed zjedzeniem kilku słodkich pączków. Sprawdzamy, kiedy wypada Środa Popielcowa i ostatki.
20.02.2020 12:37
Tłusty czwartek nie jest zbyt zdrową tradycją, ale mało kto się tym przejmuje, gdy już w kalendarzu pojawia się ten dzień. Polacy bez zawahania się idą do sklepu, by kupić kilka pączków. Kilka, bo statystycznie każdy z naszych rodaków w tłusty czwartek zjada 2-3 pączki.
Cukiernicy tego dnia biją rekordy przychodów. W poprzednich latach w tłusty czwartek sprzedawało się około 100 milionów pączków. To robi wrażenie i pokazuje, że tradycja tłustego czwartku wciąż jest u nas żywa.
Czytaj też: Tłusty czwartek. Jaka jest geneza tego zwyczaju? Sprawdź prosty przepis na faworki z 1895 roku
Kiedy jest tłusty czwartek 2020 i Środa Popielcowa?
Data tłustego czwartku co roku się zmienia. W tym będziemy się objadać słodkościami 20 lutego. Wtedy też zaczynają się ostatki, czyli ostatni tydzień karnawału. 26 lutego kończy się on za sprawą Środy Popielcowej, która z kolei jest początkiem wielkiego postu.
Czytaj też: Tłusty czwartek w liczbach – ile kalorii ma pączek? Sposoby na spalenie pączka w tłusty czwartek
Wtedy też zacznie się odliczanie do Wielkanocy, która w Polsce przypada na 12 kwietnia. W 2021 roku tłusty czwartek będzie 11 lutego, a rok później 24 lutego.
Tradycja tłustego czwartku
Dziś najpopularniejsze są pączki z nadzieniem różanym, posypane cukrem pudrem lub oblane lukrem. Oczywiście można przebierać w smakach, ale kiedyś wyglądało to zupełnie inaczej.
Jedne z pierwszych pączków, które pojawiały się już na średniowiecznych stołach, w ogóle nie były słodkie. Ciasto chlebowe nadziewano słoniną, boczkiem lub innym mięsem. Kilka wieków później to się zmieniło, a w Polsce pączki wypełniano orzechami i migdałami.
Nie zmieniło się jedno przez tysiące lat, a mianowicie symbolika pączków. Ludzie od zawsze uważali, że zjedzenie pączka zapewnia pomyślność i dobrobyt na cały rok.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl