Nadrenia Północna-Westfalia chce zamknąć radykalne meczety. Na liście jest 19 meczetów i stowarzyszeń
Radykalne meczety i ugrupowania salafitów znajdują się na indeksie władz Nadrenii Północnej-Westfalii. Według informacji "Spiegla” władze rozważają wprowadzenie zakazu ich działalności.
Służby ochrony konstytucji przygotowały listę z 19 meczetami i stowarzyszeniami, w których głoszone są szczególnie radykalne tezy, donosi tygodnik "Der Spiegel”. Lista jest do dyspozycji policji i może być przez nią oceniana oraz uzupełniana.
Rzecznik federalnego ministerstwa spraw wewnętrznych nie chciał potwierdzić informacji o planowanym uderzeniu na radykalne meczety. - Naturalnie służby bezpieczeństwa Nadrenii Północnej-Westfalii (NRW) mają szczególnie na oku pewne organizacje. Badamy w ich przypadku, czy istnieją przesłanki do zakazania ich działalności lub wszczęcia postępowania karnego. Jest to dynamiczny proces, podczas którego uwaga kieruje się na jedne organizacje a przestaje się koncentrować na innych, kiedy podejrzenia nie zostają jednak potwierdzone – wyjaśnił rzecznik MSW Nadrenii Północnej-Westfalii.
Zobacz też: Angela Merkel: Islam jest cześcią Niemiec
Coraz więcej salafitów
Według opublikowanego niedawno raportu służb ochrony konstytucji NRW, nadal rośnie liczba salafitów w tym landzie – z 2,5 tys. w 2015 r. do 2 tys. 900 w roku 2016 i 3 tys. w październiku 2017. Szczególne zagrożenie służby wiążą z osobami powracającymi z Syrii.
Wyraźnie zwiększa się też w NRW liczba meczetów obserwowanych przez służby ochrony konstytucji w związku z ich powiązaniami ze środowiskiem salafitów. Podczas gdy we wrześniu br. pod obserwacją było 60 stowarzyszeń skupionych wokół meczetów, w październiku ich liczba wzrosła do 73. Tendencja rośnie. 24 z tych stowarzyszeń znajdują się w Zagłębiu Ruhry.
Działalność meczetów i grup salafitów może być zabroniona, jeżeli naruszają one niemiecką konstytucję. Przed rokiem MSW zakazało działalność organizacji pod nazwą "Prawdziwa religia” prowadzonej przez islamskiego kaznodzieję z Kolonii Ibrahima Abou-Nagie. W koalicyjnej umowie tworzące rząd Nadrenii Północnej-Westfalii CDU i FDP uzgodniły "konsekwentne zabranianie działalności islamistycznych organizacji i ugrupowań”.