Trwa ładowanie...
d38xlip

Nadrenia Północna-Westfalia chce zamknąć radykalne meczety. Na liście jest 19 meczetów i stowarzyszeń

Radykalne meczety i ugrupowania salafitów znajdują się na indeksie władz Nadrenii Północnej-Westfalii. Według informacji "Spiegla” władze rozważają wprowadzenie zakazu ich działalności.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Działalność meczetów może być zabroniona, jeśli narusza ona niemiecką konstytucję
Działalność meczetów może być zabroniona, jeśli narusza ona niemiecką konstytucję (Wikimedia Commons CC0)
d38xlip

Służby ochrony konstytucji przygotowały listę z 19 meczetami i stowarzyszeniami, w których głoszone są szczególnie radykalne tezy, donosi tygodnik "Der Spiegel”. Lista jest do dyspozycji policji i może być przez nią oceniana oraz uzupełniana.

Rzecznik federalnego ministerstwa spraw wewnętrznych nie chciał potwierdzić informacji o planowanym uderzeniu na radykalne meczety. - Naturalnie służby bezpieczeństwa Nadrenii Północnej-Westfalii (NRW) mają szczególnie na oku pewne organizacje. Badamy w ich przypadku, czy istnieją przesłanki do zakazania ich działalności lub wszczęcia postępowania karnego. Jest to dynamiczny proces, podczas którego uwaga kieruje się na jedne organizacje a przestaje się koncentrować na innych, kiedy podejrzenia nie zostają jednak potwierdzone – wyjaśnił rzecznik MSW Nadrenii Północnej-Westfalii.

Zobacz też: Angela Merkel: Islam jest cześcią Niemiec

Coraz więcej salafitów

Według opublikowanego niedawno raportu służb ochrony konstytucji NRW, nadal rośnie liczba salafitów w tym landzie – z 2,5 tys. w 2015 r. do 2 tys. 900 w roku 2016 i 3 tys. w październiku 2017. Szczególne zagrożenie służby wiążą z osobami powracającymi z Syrii.

d38xlip

Wyraźnie zwiększa się też w NRW liczba meczetów obserwowanych przez służby ochrony konstytucji w związku z ich powiązaniami ze środowiskiem salafitów. Podczas gdy we wrześniu br. pod obserwacją było 60 stowarzyszeń skupionych wokół meczetów, w październiku ich liczba wzrosła do 73. Tendencja rośnie. 24 z tych stowarzyszeń znajdują się w Zagłębiu Ruhry.

Działalność meczetów i grup salafitów może być zabroniona, jeżeli naruszają one niemiecką konstytucję. Przed rokiem MSW zakazało działalność organizacji pod nazwą "Prawdziwa religia” prowadzonej przez islamskiego kaznodzieję z Kolonii Ibrahima Abou-Nagie. W koalicyjnej umowie tworzące rząd Nadrenii Północnej-Westfalii CDU i FDP uzgodniły "konsekwentne zabranianie działalności islamistycznych organizacji i ugrupowań”.

Elżbieta Stasik / afp, dpa, kna, Westdeutsche Zeitung

Zobacz też:
Arabia Saudyjska odwołała swego ambasadora w Berlinie
Niemcy: Bundestag zakładnikiem koalicji jamajskiej

d38xlip

Podziel się opinią

Share

d38xlip

d38xlip
Więcej tematów