Nadinsp. Igor Parfieniuk będzie nowym szefem CBŚ
Lubelski komendant wojewódzki policji nadinsp. Igor Parfieniuk zostanie nowym szefem CBŚ - poinformował rzecznik komendanta głównego insp. Mariusz Sokołowski. Dotychczasowy szef CBŚ nadinsp. Adam Maruszczak został zdymisjonowany.
29.03.2013 | aktual.: 29.03.2013 14:22
- Nadinsp. Parfieniuk jest kandydatem komendanta głównego nadinsp. Marka Działoszyńskiego na stanowisko dyrektora Centralnego Biura Śledczego. Wszystko wskazuje na to, że zmiana nastąpi w przyszłym tygodniu - powiedział Sokołowski. Szefa CBŚ powołuje komendant główny policji.
W czwartek odwołany został dotychczasowy szef CBŚ nadinsp. Adam Maruszczak, który kierował biurem od grudnia 2009 r. - podał Polsat News.
Roszadę personalną Sokołowski tłumaczy reorganizacją w komendzie głównej, której częścią jest CBŚ. Jak powiedział rzecznik policji, propozycję objęcia CBŚ Parfieniuk usłyszał od Działoszyńskiego w czwartek.
O pomyśle wydzielenia CBŚ z KGP Działoszyński mówił już na początku 2012 r., kiedy został komendantem głównym policji, zapowiadając dążenie do decentralizacji i zmniejszenia KGP. Sama reorganizacja komendy głównej rozpoczęła się w styczniu 2013 r. Wówczas Działoszyński powołał pełnomocników odpowiedzialnych za przeprowadzenie zmian - w przypadku CBŚ został nim dyrektor Biura Międzynarodowej Współpracy Policji w KGP insp. Rafał Łysakowski.
W styczniu KGP nie potwierdzała nieoficjalnych informacji o odejściu Maruszczaka. Działoszyński zaś powiedział, że "nie pomysłów, by odwoływać szefa CBŚ czy czynić jakiekolwiek działania w tym zakresie".
Zgodnie z planami CBŚ miałaby zostać wydzielona ze struktur KGP i stać się jednostką podobną do komend wojewódzkich. Policjanci chcą, by stało się to już w połowie roku, ale potrzebna jest do tego zmiana ustawy o policji. W styczniu informowano, że odpowiedni projekt trafił do MSW.
Według planów nieco zmieniłaby się nazwa CBŚ - stałoby się ono Centralnym Biurem Śledczym Policji (obecnie to "Centralne Biuro Śledcze Komendy Głównej Policji"). CBŚ liczy obecnie ok. 2 tys. osób. Cała obecna Komenda Główna Policji, łącznie z CBŚ, to ok. 4 tys. osób. Po wydzieleniu CBŚ miałoby zostać wzmocnione ponad 200 etatami z KGP.
Komendant CBŚP nie będzie dysponował funduszami, ale zyska uprawnienia personalne i dyscyplinarne wobec funkcjonariuszy. Według Działoszyńskiego dzięki temu CBŚP nie będzie odciągane o merytorycznych zadań i nie będzie miało etatów zajmujących się tylko obsługą finansowo-logistyczną.
Prócz wyłączenia CBŚ, z 18 do 11 zmniejszyć ma się liczba biur wchodzących w skład KGP.
Nadinsp. Igor Parfieniuk jest absolwentem wydział administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W policji służy od 1984 r., zaczynał w komendzie wojewódzkiej w Białymstoku, kolejno w wydziałach dochodzeniowo-śledczym, do walki z przestępczością gospodarczą i z przestępczością zorganizowaną.
W 2000 r. trafił do CBŚ, gdzie w czerwcu 2004 r. został naczelnikiem wydziału w białostockim zarządzie Biura. Od lutego 2006 r. kierował zarządem CBŚ w Lublinie, a w styczniu 2007 r. objął obowiązki mazowieckiego komendanta wojewódzkiego w Radomiu. W marcu 2009 r. został komendantem wojewódzkim w Białymstoku, a od lutego 2012 r. kieruje policją w województwie lubelskim. Ma żonę i dwóch synów.
Nadinsp. Adam Maruszczak został dyrektorem Centralnego Biura Śledczego 21 grudnia 2009 r. Wygrał konkurs na to stanowisko, ogłoszony na początku listopada, po tym jak poprzedni szef CBŚ Paweł Wojtunik objął obowiązki szefa CBA. Maruszczak służy w policji od 1990 r. Od początku jest związany z pionem kryminalnym, a od 1996 r. zajmował się przestępczością zorganizowaną. Podczas swojej kariery w policji był m.in. naczelnikiem wydziału ochrony świadka koronnego w Łodzi, a później naczelnikiem zarządu łódzkiego CBŚ. Był też szefem zarządu CBŚ w Białymstoku i dyrektorem Biura Kryminalnego KGP.
Obecnie Maruszczak znajduje się w dyspozycji komendanta głównego policji.
Centralne Biuro Śledcze powołano do życia 15 kwietnia 2000 r. po połączeniu dwóch działających w Komendzie Głównej Policji biur: Biura do Walki z Przestępczością Zorganizowaną i Biura do Walki z Przestępczością Narkotykową. Wzorowano je na nowoczesnych tego typu instytucjach działających w Europie Zachodniej czy USA. CBŚ ma na swoim koncie m.in. rozbicie największych polskich gangów - z Pruszkowa i Wołomina. Służący w nim funkcjonariusze zajmują się m.in. grupami specjalizującymi się w obrocie narkotykami, handlu bronią, amunicją czy praniem pieniędzy.