Nadchodzi fala niebezpiecznych mrozów

Zima nie odpuszcza, meteorolodzy ostrzegają przed falą wielkich mrozów, które nawiedzą nas tej nocy. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wprowadził na północy Polski drugi stopień zagrożenia silnymi mrozami, który przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk powodujących duże straty materialne, a nawet zagrożenie życia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nadchodzi fala niebezpiecznych mrozów
(PAP, Fot: Adrian Starus)

Stan alarmowy obowiązuje w województwie pomorskim, warmińsko-mazurskim i podlaskim. Najgorzej będzie na północnym wschodzi Polski i w kotlinach górskich - tam termometry wskażą nawet -20 stopni Celsjusza.

Niewiele cieplej będzie na Dolnym Śląsku, gdzie słupki rtęci wskażą -17 stopni Celsjusza. W pozostałej części kraju temperatura wahać się będzie od -10 stopni w Zachodniopomorskiem, przez -15 w centrum i na zachodzie kraju, do -12 na południowym-wschodzie.

Synoptycy w nocy zapowiadają zachmurzenie małe i umiarkowane. Wiatr słaby, nad morzem miejscami umiarkowany, z kierunków zachodnich.

Czwartek

W czwartek na północnym zachodzie należy spodziewać się opadów śniegu. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze wahać się będzie od -9 do -6 stopni Celsjusza, a najcieplej będzie na północnym zachodzie i zachodzie - od -3 stopni do -5; najzimniej na północnym wschodzie, gdzie słupki rtęci wskażą -12 stopni Celsjusza.

Wiatr słaby i umiarkowany, na zachodzie okresami porywisty, na Wybrzeżu dość silny i silny, w porywach do 65 km/h, południowy i południowo-zachodni. Na Pomorzu okresami zawieje, a w Sudetach zamiecie śnieżne.

Piątek

Trochę cieplej będzie w nocy z czwartku na piątek. Według synoptyków temperatura wahać się będzie od -8 do -5 stopni Celsjusza na północnym zachodzie i zachodzie oraz od -12 do -10 stopni na południowym zachodzie. W centrum i na wschodzie termometry wskażą od -16 do -13 stopni.

Prognozowany jest słaby i umiarkowany wiatr, na zachodzie okresami porywisty, południowy i południowo-wschodni. Lokalnie zapowiadane są zawieje i zamiecie śnieżne.

W dzień zachmurzenie duże z lokalnymi większymi przejaśnieniami, głównie na północnym wschodzie i południu. Miejscami, głównie w zachodniej połowie kraju, należy spodziewać się opadów śniegu. Temperatura maksymalna wahać się będzie od -7stopni Celsjusza do -5 na zachodzie i północnym zachodzie, -8 stopni w centrum i na południu, do -12, -10 stopni na północnym wschodzie.

Sprawdź pogodę w serwisie Wirtualnej Polski

Polub WP Wiadomości