Naczelna Rada Adwokacka zabrała głos ws. Gersdorf. Mówią o "zagrożeniu dla rządów prawa"

Trwa spór wokół Sądu Najwyższego oraz tego, kto jest I prezesem w myśl nowych przepisów. Tymczasem Naczelna Rada Adwokacka uznała, że prof. Małgorzata Gersdorf pozostaje na swoim stanowisku do 30 kwietnia 2020 roku.

Naczelna Rada Adwokacka zabrała głos ws. Gersdorf. Mówią o "zagrożeniu dla rządów prawa"
Źródło zdjęć: © PAP
Karolina Kołodziejczyk

Nowe przepisy o Sądzie Najwyższym zakładają, że sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia, przechodzą w stan spoczynku. Mogą dalej pełnić swoją funkcję, jeśli przedłożą zaświadczenia o stanie zdrowia i zwrócą się do prezydenta, a on wyrazi na to zgodę. W SN jest 73 sędziów. 65. rok życia ukończyło 27 z nich, w tym właśnie pierwsza prezes SN Małgorzata Gersdorf.

Pierwsza prezes SN już w połowie czerwca zapewniała, że "nie złożyła i nie złoży" wniosku do prezydenta ws. dalszego zajmowania stanowiska sędziowskiego i funkcji prezesa SN.

Tymczasem w ostatnich dniach Gersdorf podjęła decyzję, że jej zastępcą na czas nieobecności będzie prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN Józef Iwulski. Z kolei prezydencki minister Paweł Mucha oświadczył też, że prezydent Andrzej Duda zgodnie z art. 12 par. 2 ustawy o SN wyznaczył sędziego Józef Iwulskiego na pełniącego obowiązki pierwszego prezesa SN.

Czy to oznacza, że Małgorzata Gersdorf przestaje być prezesem Sądu Najwyższego? Profesor powiedziała na konferencji prasowej, że "kadencyjność Sądu Najwyższego nie podlega dyskusji i zmianom ustawowym". Podkreślała również wielokrotnie, że jest pierwszą prezes Sądu Najwyższego a jej kadencja będzie trwać do 2020 roku.

Zobacz także Kaja Godek atakuje PiS. "Zabijanie ludzi to elemet polityki państwa"

Głos w tej sprawie zabrała Naczelna Rada Adwokacka, przesyłając specjalne oświadczenie. "W obliczu zagrożenia dla rządów prawa", NRA podziela zawarte w Uchwale Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego z dnia 28 czerwca 2018 roku stanowisko i uznaje, że prof. Małgorzata Gersdorf pozostaje I Prezesem Sądu Najwyższego Rzeczypospolitej Polskiej do dnia 30 kwietnia 2020 roku.

To nie pierwszy taki głos ze strony środowiska prawniczego. We wtorek i w środę w całej Polsce odbyły się demonstracje przeciwko reformie sądownictwa. Swoje wsparcie dla protestów wyraziły największe organizacje zrzeszające prawników.

"Chcemy dać wsparcie sędziom Sądu Najwyższego" - napisały w apelu Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia", Zarząd Stowarzyszenia Sędziów "Themis", Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych "Pro Familia", Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce oraz Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex Super Omnia".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (98)