ŚwiatNa Uniwersytecie Columbia będą uczyć o Polsce

Na Uniwersytecie Columbia będą uczyć o Polsce

Zebrano 3 mln dolarów na utworzenie Katedry Polskiej na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Pieniądze te, stanowiące fundusz żelazny, pozwolą na sfinansowanie działalności Katedry od 2010 roku.

Na środowej konferencji prasowej, z udziałem m.in. ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego, przedstawiono donatorów funduszu, który zorganizowano dzięki wspólnej akcji Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej w Nowym Jorku i Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.

Katedra Polska na Uniwersytecie Columbia będzie prowadzić badania i zajęcia dydaktyczne z zakresu nauk społecznych, politycznych i humanistycznych dotyczących Polski i regionu Europy Środkowo- Wschodniej. Będzie mogła przyznawać stopnie naukowe magistra i doktora.

Katedra zainauguruje działalność w 2010 r., po przeprowadzeniu międzynarodowego konkursu na stanowisko kierującego nią profesora. - O tym, kto wygra ten konkurs, będzie decydował Uniwersytet Columbia, ale ponieważ jest to trzeci uniwersytet na świecie, mamy gwarancję, że na pewno będzie to najlepsza osoba - powiedziała konsul RP w Nowym Jorku Ewa Ger.

- Teoretycznie może się zdarzyć, że konkurs wygra obcokrajowiec, ale który z profesorów na świecie może być lepszy w sprawach polskich niż polski profesor? - retorycznie pytała Ger.

Jak podkreśliła, w Katedrze Polskiej będzie mógł studiować "każdy student, który dostanie się na Uniwersytet Columbia i będzie miał ochotę studiować sprawy polskie". - Cała korzyść promocyjna jest taka, że będzie tam mieszanka wszystkich możliwych narodowości. (...) Po 10 latach będziemy mieć rozsianych po świecie studentów, którzy będą mówić o sprawach Polski w profesjonalny sposób - tłumaczyła Ger.

- To jest jeden z najszczęśliwszych dni w życiu profesjonalnym ministra spraw zagranicznych, kiedy może celebrować polski sukces na arenie międzynarodowej - powiedział na konferencji prasowej Radosław Sikorski. - Jestem wzruszony i dumny - podkreślił minister.

W opinii Sikorskiego, Katedra Polska na Uniwersytecie Columbia "będzie kluczowym instrumentem promocji polskiego stanowiska, polskiej narracji w ogólnoświatowym obiegu idei". - Jeszcze 20 lat temu co najwyżej mogliśmy marzyć o stypendium z Fundacji Kościuszkowskiej czy Fundacji Fulbrighta, a dzisiaj Polska, i to w partnerstwie pomiędzy rządem i sektorem prywatnym, funduje poważną amerykańską instytucję w biznesowej stolicy Stanów Zjednoczonych - zaznaczył minister.

Donatorami Katedry są m.in. Giełda Papierów Wartościowych, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, ENEA, Polska Grupa Energetyczna, Bogdan Fiszer Silesia Capital Fund, specjalne strefy ekonomiczne: Katowicka, Warmińsko-Mazurska, Pomorska i Kostrzyńsko-Słubicka, a także donatorzy anonimowi.

Uniwersytet Columbia to jeden z najlepszych uniwersytetów na świecie. Wśród jego absolwentów jest kilkudziesięciu laureatów Nagrody Nobla (aktualnie wykłada tam dziewięciu noblistów). Co roku na uczelni tej doktoraty uzyskuje 400-500 osób. Kadra profesorska składa się z ponad 3 tys. wykładowców.

Na Uniwersytecie uczy się ok. 23 tys. studentów, w tym ponad 2 tys. obcokrajowców. UC jest także jednym z najważniejszych ośrodków akademickich wschodniego wybrzeża, mającym ogromny wpływ na kształtowanie opinii publicznej w USA.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)