Na szczyt NATO w Polsce przyjedzie cztery tysiace osób
• Ponad 4 tysiące osób wezmą udział w rozpoczynającym się w piątek szczycie NATO w Warszawie
• Na rozmowy o bezpieczeństwie do polskiej stolicy przyjedzie 2100 delegatów i 2 tysiące dziennikarzy
• Najważniejszą decyzją, jaką mają podjąć światowi liderzy jest wzmocnienie bezpieczeństwa krajów na wschodzie Europy, w tym Polski
Obrady szczytu na Stadionie Narodowym w Warszawie potrwają nieco ponad 24 godziny i rozpoczną się w piątek po południu. Już w czwartek do Polski przyleci sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą. W piątek rano obaj politycy otworzą obrady ekspertów NATO. Andrzej Duda spotka się natomiast na rozmowie w cztery oczy z amerykańskim prezydentem Barackiem Obamą.
Od piątkowego do sobotniego popołudnia obradować będą nie tylko przywódcy krajów NATO, ale także ministrowie obrony i spraw zagranicznych. Prócz polityków z krajów Sojuszu, do Warszawy przyjadą także przedstawiciele Czarnogóry, która jest teraz obserwatorem, a w ciągu kilku miesięcy będzie członkiem Paktu. Oprócz tego, w Polsce będą władze Ukrainy, Afganistanu czy Jordanii. W sumie na szczyt przyjadą delegacje z 54 krajów i 11 organizacji, w tym Unii Europejskiej, ONZ i Banku Światowego.
W piątek po południu liderzy będą decydować o wzmocnieniu wschodniej flanki, a wieczorem obejrzą przelot wojskowych samolotów. Wieczorem spotkają się na kolacji wydawanej przez Andrzeja Dudę. W sobotę będą rozmawiać o Afganistanie, Ukrainie oraz o flance południowej Sojuszu.
Najliczniejsza delegacja, 300-osobowa to przedstawiciele Stanów Zjednoczonych. Delegacja z Kwatery Głównej NATO liczyć będzie 180 osób, a z Polski 42 osoby. Aby zapewnić wszystkim uczestnikom nocleg, w całej Warszawie trzeba było zarezerwować 4100 pokoi hotelowych.