Na środowisko poszło 3 mln euro z ISPA
Na realizację programów w zakresie ochrony środowiska Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wydał w ubiegłym roku 7,5 mln euro; w tym nieco ponad 3 mln ze środków ISPA - podano we wtorek na konferencji prasowej. Z ogłoszonego przed tygodniem raportu NIK (kontrolującego wydatki Funduszu w latach 2000-2001 i w pierwszej połowie 2002) wynika, że z przyznanych Polsce 575 mln euro wykorzystano jedynie 0,15% tej sumy, tj. 0,86 mln euro.
06.05.2003 16:13
Według Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, Polska mogła otrzymać w roku ubiegłym co najwyżej 20 mln euro, ale z powodu opóźnień w przetargach kwota ta uległa zmniejszeniu. "Po podpisaniu memorandum finansowego mija pół roku do ogłoszenia przetargu. Potem kolejne 240 dni. Jeżeli Komisja Europejska nie zatwierdzi przetargu, trzeba go powtarzać" - powiedział prezes Narodowego Funduszu Jerzy Swatoń.
Zapis o wydatkowaniu unijnych pieniędzy ze środków ISPA pojawił się w załączniku do ustawy budżetowej na rok 2002. Zaplanowano tam wydatki z unijnych środków pomocowych rzędu 111 mln euro. "Ta ustawa nie była w żaden sposób z nami konsultowana" - powiedział zastępca prezesa Funduszu Jerzy Kędzierski. - "I stąd wynika, że wydaliśmy jedynie 3 proc. tej zaplanowanej kwoty".
Swatoń podkreślił, że dane NIK o wykorzystaniu jedynie 0,15 proc. przyznanej Polsce sumy zostały opublikowane rok po zakończeniu kontroli i nie obejmowały całego roku 2002. "Gdyby kontrola była przeprowadzana dzisiaj, wyniki byłyby inne" - powiedział prezes.
Przypomniał też, że zbierający się raz na pół roku w Brukseli Komitet Monitorujący potwierdził w kwietniu, że żaden z polskich projektów w zakresie ochrony środowiska nie jest zagrożony.
"Dotychczas Komisja Europejska zatwierdziła 32 wnioski polskie, cztery wnioski Czechów i cztery Węgrów, trzy - Słowacji, a pozostałe kraje mają po jednym zaakceptowanym wniosku" - zaznaczył Swatoń.
"W tym roku zaplanowane zostało wydanie ponad 100 mln euro, a w latach przyszłych - do 200 mln euro, gdyż kwoty te zostały zakontraktowane do roku 2008" - powiedział Kędzierski. Według szacunków Komisji Europejskiej, możliwe jest wykorzystanie przez Polskę od 60 do 67% przyznanych jej funduszy. Żaden kraj UE nie wykorzystał całości funduszy przyznanych mu na ochronę środowiska.
Kontrola NIK wykazała, że w latach 2000-2001 i w pierwszej połowie 2002 roku (okres, jaki objęła kontrola) Komisja Europejska zdecydowała, że może przyznać Polsce z funduszu ISPA 575 mln euro na realizację 23 projektów dotyczących ochrony środowiska. Według NIK, stanowiło to około 60% całkowitych kosztów realizacji tych projektów (930 mln).
Projekty ISPA to projekty wieloletnie i "inwestycje rozwiązujące problemy na danym terenie w taki sposób, by przez następne 15-20 lat nie trzeba było tam inwestować" - przypomniał Śwatoń. W ramach ISPA można otrzymać 75 proc. środków na pokrycie inwestycji w zakresie ochrony środowiska. Ze środków unijnych ma powstać m.in. system kanalizacyjny w Warszawie i w Szczecinie.