PolskaNa Śląsku zwyciężyli dotychczasowi prezydenci

Na Śląsku zwyciężyli dotychczasowi prezydenci

Podobnie jak w pierwszej turze wyborów, w
większych miastach woj. śląskiego drugą turę z reguły wygrali
dotychczasowi prezydenci i burmistrzowie. Tak było m.in. w
Tychach, Mysłowicach, Jaworznie, Jastrzębiu Zdroju, Żorach.
Wyjątki to Zawiercie i Tarnowskie Góry - wynika oficjalnych danych miejskich komisji wyborczych.

27.11.2006 | aktual.: 27.11.2006 10:28

W Tychach stanowisko zachowa reprezentujący lokalny komitet, dawniej związany z Unią Wolności, prezydent Andrzej Dziuba, którego poparło 51,89% wyborców. Jego kontrkandydatkę, radną minionej i obecnej kadencji, Barbarę Konieczną z innego lokalnego komitetu poparło 48,11% głosujących.

W Jastrzębiu Zdroju dotychczasowy prezydent Marian Janecki, (Wspólnota Samorządowa Jastrzębia) wygrał z poparciem 63,89%, a jego kontrkandydat poseł Krzysztof Gadowski z PO uzyskał 36,11% głosów.

W Mysłowicach urzędujący prezydent, kojarzony z lewicą Grzegorz Osyra (komitet Nowe Mysłowice) uzyskał 50,83% poparcia i wygrał z dotychczasowym przewodniczącym rady miejskiej tego miasta, Edwardem Lasokiem z Samorządowego Porozumienia Mysłowic (49,17%).

W Jaworznie z poparciem 55,03% wygrał dotychczasowy prezydent Paweł Silbert (komitet Jaworzno Moje Miasto), zwyciężając kojarzonego z lewicą Tadeusza Fudałę (Wspólnie dla Jaworzna), którego poparło 44,97% głosujących.

W Żorach wygrał dotychczasowy prezydent Waldemar Socha (Żorskie Porozumienie) z poparciem 57,23%, przed Wojciechem Maroszkiem z komitetu PO, który otrzymał 42,77% głosów.

Nowym burmistrzem Tarnowskich Gór będzie popierany przez PO kandydat Inicjatywy Obywatelskiej, Arkadiusz Czech, który uzyskał 50,99% poparcia. Dotychczasowy burmistrz Kazimierz Szczerba, startujący z komitetu Tarnogórskie Porozumienie uzyskał 49,01% głosów.

Wybory przegrał także dotychczasowy prezydent Zawiercia Ryszard Mach, którego poparło 48,88% głosujących. Zwyciężył kandydat komitetu PO Mirosław Mazur, na którego głosowało 51,12% wyborców.

Największą niewiadomą były wyniki drugiej tury wyborów w tych miastach woj. śląskiego, gdzie dotychczasowi prezydenci w ogóle nie ubiegali się o reelekcję. Tak było m.in. w Zabrzu, Raciborzu i Siemianowicach Śląskich. W Dąbrowie Górniczej ustępujący prezydent nie przeszedł do drugiej tury.

W Zabrzu niewielką przewagą głosów wygrała kandydatka komitetu "Skuteczni dla Zabrza", Małgorzata Mańka-Szulik, na którą głosowało 50,32% wyborców. Jej kontrkandydat, Rafał Marek z PO otrzymał poparcie 49,68%.

W Raciborzu z poparciem 51,42% głosów wybory prezydenckie wygrał Mirosław Lenk z lokalnego komitetu, wyprzedzając Tomasza Kusego (komitet PiS), na którego zagłosowało 48,58% wyborców.

W Siemianowicach Śląskich wybory wygrał kandydat komitetu Forum Samorządowe Jacek Guzy, który otrzymał 63,36% poparcia. Wygrał ze startującą z ramienia PiS dotychczasową komisarz tego miasta Danutą Sobczyk, którą poparło 36,64% głosujących.

Nowym prezydentem Dąbrowy Górniczej będzie kandydat Lewicy i Demokratów, były wiceminister zdrowia, poseł Zbigniew Podraza, którego poparło 53,02% wyborców. Na zgłoszonego przez PO byłego komendanta głównego straży pożarnej i b. wiceprezydenta Piekar Śląskich Zbigniewa Meresa głosowało 46,98% wyborców.

Dopiero za dwa tygodnie odbędzie się druga tura wyborów prezydenta Bytomia. Dotychczasowy prezydent Krzysztof Wójcik (Lewica i Demokraci) z 17,28% głosów początkowo nie wszedł do drugiej tury, jednak wobec rezygnacji popieranego przez komitet Porozumienie dla Bytomia Janusza Paczochy (17,50%), który nie chciał, by o prezydenturę walczyli dwaj kandydaci prawicy, Wójcik zmierzy się w drugiej turze z kandydatem PO Piotrem Kojem (30,04%), popartym przez Paczochę.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)