Trwa ładowanie...

Na północy Białorusi sprawdzają stan gotowości wojska

• Trwa mobilizacja rezerwistów
• Objęła ona trzy obwody, sąsiadujące m.in. z Polską
• Sprawdzany jest też zakonserwowany sprzęt wojskowy

Share
Na północy Białorusi sprawdzają stan gotowości wojska
Źródło: Fotolia
d3vozot

Na północy Białorusi trwa mobilizacja rezerwistów. Ma to być element sprawdzenia stanu gotowości bojowej wojska.

Ministerstwo Obrony Białorusi poinformowało, że mobilizacja objęła trzy obwody: miński, grodzieński i witebski. To centralna i północna część kraju sąsiadująca z Łotwą, Litwą i Polską, czyli krajami należącymi do NATO.

d3vozot

W ramach mobilizacji wzywani są rezerwiści i przekazuje się środki materialne znajdujące się w składach. Sprawdzany jest też zakonserwowany sprzęt wojskowy.

Sztaby wojskowe objęte sprawdzeniem gotowości bojowej przystąpiły do planowania ewentualnych ruchów podległych im jednostek, organizacji dowodzenia i współpracy ze służbami cywilnymi.

Prezydent Aleksander Łukaszenka zlecił kontrolę gotowości wojsk obrony terytorialnej Białorusi w czwartek.

- Sekretariatowi Rady Bezpieczeństwa polecam, żebyśmy w jakimś przedziale czasowym, trzeba wybrać ten moment, mogli na mój rozkaz uruchomić wojska obrony terytorialnej w rejonie (powiecie), mieście i na innym obszarze w skali całego obwodu. Zobaczymy, jak działają wojska obrony terytorialnej - mówił Łukaszenka na spotkaniu z dowództwem obrony terytorialnej.

d3vozot

Prezydent zaznaczył, że w Białorusi istnieją plany użycia wojsk obrony terytorialnej i są określone obiekty, które powinny one chronić. Powiedział jednak, że niepokoi go co innego: - Są plany, są obiekty, są papiery, ludzie, dowódcy itp., ale czy jesteśmy gotowi działać w warunkach wojennych i uruchomić całą obronę terytorialną?

O tym, że Białoruś powinna zwiększyć mobilność swoich sił zbrojnych, Łukaszenka mówił kilkakrotnie w 2014 r., po wybuchu konfliktu na Ukrainie.

d3vozot

Podziel się opinią

Share
d3vozot
d3vozot
Więcej tematów