Trwa ładowanie...
d111bdk
IAR

Na północy Białorusi sprawdzają stan gotowości wojska

• Trwa mobilizacja rezerwistów
• Objęła ona trzy obwody, sąsiadujące m.in. z Polską
• Sprawdzany jest też zakonserwowany sprzęt wojskowy
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na północy Białorusi sprawdzają stan gotowości wojska
(Fotolia)
d111bdk

Na północy Białorusi trwa mobilizacja rezerwistów. Ma to być element sprawdzenia stanu gotowości bojowej wojska.

Ministerstwo Obrony Białorusi poinformowało, że mobilizacja objęła trzy obwody: miński, grodzieński i witebski. To centralna i północna część kraju sąsiadująca z Łotwą, Litwą i Polską, czyli krajami należącymi do NATO.

W ramach mobilizacji wzywani są rezerwiści i przekazuje się środki materialne znajdujące się w składach. Sprawdzany jest też zakonserwowany sprzęt wojskowy.

d111bdk

Sztaby wojskowe objęte sprawdzeniem gotowości bojowej przystąpiły do planowania ewentualnych ruchów podległych im jednostek, organizacji dowodzenia i współpracy ze służbami cywilnymi.

Prezydent Aleksander Łukaszenka zlecił kontrolę gotowości wojsk obrony terytorialnej Białorusi w czwartek.

- Sekretariatowi Rady Bezpieczeństwa polecam, żebyśmy w jakimś przedziale czasowym, trzeba wybrać ten moment, mogli na mój rozkaz uruchomić wojska obrony terytorialnej w rejonie (powiecie), mieście i na innym obszarze w skali całego obwodu. Zobaczymy, jak działają wojska obrony terytorialnej - mówił Łukaszenka na spotkaniu z dowództwem obrony terytorialnej.

Prezydent zaznaczył, że w Białorusi istnieją plany użycia wojsk obrony terytorialnej i są określone obiekty, które powinny one chronić. Powiedział jednak, że niepokoi go co innego: - Są plany, są obiekty, są papiery, ludzie, dowódcy itp., ale czy jesteśmy gotowi działać w warunkach wojennych i uruchomić całą obronę terytorialną?

O tym, że Białoruś powinna zwiększyć mobilność swoich sił zbrojnych, Łukaszenka mówił kilkakrotnie w 2014 r., po wybuchu konfliktu na Ukrainie.

d111bdk

Podziel się opinią

Share
d111bdk
d111bdk
Więcej tematów