PolskaNa Podlasiu odkryto ślady pojezierza sprzed 120 tys. lat

Na Podlasiu odkryto ślady pojezierza sprzed 120 tys. lat

Badania prowadzone przez Państwowy Instytut Geologiczny ujawniły na Podlasiu ślady nieistniejącego już rozległego pojezierza sprzed 120 tysięcy lat - powiedział dr Krzysztof Krupiński z PIG.

W trakcie wykonywania wierceń geologicznych na obszarze Obniżenia Węgrowskiego natrafiono w czterech otworach wiertniczych na kopalne osady jeziorne - gytie wapienne (odmiana mułu jeziornego - PAP) i torfy, dowodzące obecności na tym obszarze zbiorników wodnych - poinformował naukowiec.

Wyniki badań paleobotanicznych tych osadów i zawarta w ich flora wskazują, że zbiorniki te funkcjonowały w czasie interglacjału eemskiego (116-128 tysięcy lat temu). Interglacjał ten występował między przedostatnim i ostatnim na obszarze Polski zlodowaceniem. Panował wówczas bardzo ciepły klimat. W najcieplejszym jego okresie (optimum klimatycznym) w zwartych, dobrze uformowanych wieloskładnikowych lasach mieszanych dominowały: dąb, leszczyna, lipa, grab i świerk z jodłą.

Badania dowiodły, że obszar ten w czasie ostatniego interglacjału posiadał charakter jeziorny. Podobne pojezierze występowało wówczas na obszarze północnej części Wysoczyzny Płockiej - w rejonie Sierpca.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)