Na Podlasiu odkryto ślady pojezierza sprzed 120 tys. lat
Badania prowadzone przez Państwowy Instytut Geologiczny ujawniły na Podlasiu ślady nieistniejącego już rozległego pojezierza sprzed 120 tysięcy lat - powiedział dr Krzysztof Krupiński z PIG.
16.03.2006 10:10
W trakcie wykonywania wierceń geologicznych na obszarze Obniżenia Węgrowskiego natrafiono w czterech otworach wiertniczych na kopalne osady jeziorne - gytie wapienne (odmiana mułu jeziornego - PAP) i torfy, dowodzące obecności na tym obszarze zbiorników wodnych - poinformował naukowiec.
Wyniki badań paleobotanicznych tych osadów i zawarta w ich flora wskazują, że zbiorniki te funkcjonowały w czasie interglacjału eemskiego (116-128 tysięcy lat temu). Interglacjał ten występował między przedostatnim i ostatnim na obszarze Polski zlodowaceniem. Panował wówczas bardzo ciepły klimat. W najcieplejszym jego okresie (optimum klimatycznym) w zwartych, dobrze uformowanych wieloskładnikowych lasach mieszanych dominowały: dąb, leszczyna, lipa, grab i świerk z jodłą.
Badania dowiodły, że obszar ten w czasie ostatniego interglacjału posiadał charakter jeziorny. Podobne pojezierze występowało wówczas na obszarze północnej części Wysoczyzny Płockiej - w rejonie Sierpca.