PolskaNa opieszałość sądu będzie można się poskarżyć

Na opieszałość sądu będzie można się poskarżyć

Dwa miesiące, a nie jak chcieli senatorowie
miesiąc, będzie miał sąd wyższej instancji na rozpoznanie skargi
na przewlekłość postępowania. Tym samym Sejm odrzucił jedyną poprawkę Senatu do ustawy o skardze na naruszenie prawa
strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez
nieuzasadnionej zwłoki. Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Obraz

Zgodnie z ustawą, jeśli osoba będąca stroną postępowania karnego, cywilnego czy administracyjnego uzna, że jej sprawa toczy się przewlekle, będzie mogła poskarżyć się do sądu wyższej instancji. Nie będzie jednak można tego robić zbyt często - skarżący będzie mógł wystąpić z nową skargą w tej samej sprawie dopiero po upływie 12 miesięcy, a w sprawie egzekucyjnej lub innej, dotyczącej wykonania orzeczenia sądowego - po upływie 6 miesięcy. Opłata za wniesienie skargi będzie wynosić 100 zł.

Sąd może orzec nawet 10 tys. zł odszkodowania dla skarżącego. Od orzeczenia nie będzie odwołania.

Niezależnie od uzyskania przez skarżącego odszkodowania od Skarbu Państwa, już po zakończeniu sprawy skarżący będzie mógł - na obowiązujących już zasadach ogólnych - pozwać Skarb Państwa za szkody doznane w związku z długotrwałością sprawy, pozostawaniem w areszcie itp.

W ciągu 6 miesięcy od dnia wejścia w życie tej ustawy, osoby które przed tym dniem złożyły skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, zarzucając sądowi opieszałość, będą mogły wnieść skargę o stwierdzenie przewlekłości postępowania na podstawie ustawy - o ile Trybunał nie wydał już postanowienia w tej samej sprawie.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)