Trwa ładowanie...
izrael
22-08-2013 16:20

Na Izrael spadły rakiety wystrzelone z Libanu. Ostra reakcja premiera Benjamina Netanjahu

W izraelskich miastach położonych przy granicy z Libanem rozległy się po południu syreny antyrakietowe, gdy z jego terytorium wystrzelono trzy rakiety. Izraelska armia poinformowała, że system antyrakietowy Żelazna Kopuła przechwycił jedną z nich. - Każdy, kto nas skrzywdzi, lub będzie próbował nas skrzywdzić, powinien wiedzieć, że uderzymy w niego - ostrzegł w reakcji na atak premier Izraela Benjamin Netanjahu.

Na Izrael spadły rakiety wystrzelone z Libanu. Ostra reakcja premiera Benjamina NetanjahuŹródło: AFP, fot: Jack Guez
d3y57h1
d3y57h1

Według policji dwa pociski spadły na otwartej przestrzeni w pobliżu miasta Naharija na północy Izraela, nie powodując ofiar. Mieszkańców wezwano do pozostania w pobliżu schronów, gdy w mieście rozległy się eksplozje i syreny antyrakietowe. Nikt nie przyznał się do zorganizowania ataku.

Libańska agencja informacyjna poinformowała, że trzy rakiety zostały wystrzelone w kierunku Izraela z wioski Husz w pobliżu miasta Tyr (Sur) na południu Libanu. Wcześniej AFP, powołując się na libańskie siły bezpieczeństwa, informowało o czterech rakietach wystrzelonych z Libanu.

W reakcji na wystrzelenie z Libanu pocisków rakietowych na izraelskie miasta, szef izraelskiego rządu Benjamin Netanjahu zapowiedział odwet. - Każdy, kto nas skrzywdzi, lub będzie próbował nas skrzywdzić, powinien wiedzieć, że uderzymy w niego - oświadczył. Zapowiedział użycie szerokiego wachlarza środków "defensywnych i prewencyjnych".

Atak potępiły też Stany Zjednoczone, wzywając jednak obie strony do "powściągliwości". - To był prowokacyjny akt, który osłabia stabilność Libanu i bezpieczeństwo Izraela - powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu USA dziennikowi "Jerusalem Post".

d3y57h1

Południowy Liban, który był teatrem krwawych starć między siłami Izraela a bojownikami Hezbollahu w 2006 roku, uznawany jest za bastion tej organizacji, którą USA i część krajów Zachodu uznaje za ugrupowanie terrorystyczne. Jest to również baza radykalnych grup palestyńskich i islamskich dżihadystów, którzy również mogli odpalić rakiety w kierunku Izraela - wyjaśnia AP.

Do zorganizowania kilku takich ataków przyznały się wcześniej ugrupowania palestyńskie.

Izraelskie źródła wojskowe przypisały incydent "globalnym dżihadystom", wskazując na ugrupowania związane z Al-Kaidą lub przez nią inspirowane.

Na granicy izraelsko-palestyńskiej, prócz kilku podobnych incydentów, panował od 2006 roku spokój, ale odkąd Hezbollah zaangażował się w konflikt syryjski po stronie reżimu prezydenta Baszara el-Asada napięcie w regionie stale rośnie. Izrael obawia się, że Damaszek przekaże Hezbollahowi zaawansowaną technologicznie broń - pisze AP

d3y57h1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3y57h1
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj