Świat"Na czele Europy powinna stanąć kobieta"

"Na czele Europy powinna stanąć kobieta"

Były prezydent Czech Vaclav Havel chętnie widziałby na stanowisku prezydenta Unii Europejskiej kobietę, Vairę Vike-Freibergę, byłą prezydent Łotwy. Jest za to przeciwny kandydaturze ekspremiera Włoch Massimo D'Alemy jako wysokiego przedstawiciela UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa ze względu na jego komunistyczną przeszłość.

"Na czele Europy powinna stanąć kobieta"
Źródło zdjęć: © AFP

Havel, który z okazji 20-lecia aksamitnej rewolucji wypowiadał się w debacie na Uniwersytecie Karola w Pradze, zastrzegł, że nie traktuje D'Alemy jak byłych komunistów z krajów bloku wschodniego. - Partia, z której pochodzi D'Alema. była odmienna od tamtych partii i określała się jako eurokomunistyczna - podkreślił były szef państwa czeskiego.

Włoscy "eurokomuniści" najwcześniej odrzucili "przewodnią rolę" ZSRR i KPZR - przypominano w debacie.

- Polecałbym panią Freibergę, ponieważ brakuje we władzach UE elementu kobiecego - uzasadniał swój wybór Vaclav Havel.

Przed dwudziestu lat - jak podkreślali uczestnicy debaty na Uniwersytecie Karola - wróg był ściśle określony: byli nim komuniści. Co do współczesnego wroga, zdania uczestników dyskusji były podzielone.

Brytyjski analityk polityczny Timothy Garton Ash i kilku innych uczestników debaty wskazywali korupcję, często tkwiącą korzeniami w przeszłości, jako wielkie zagrożenie dla nowych demokracji europejskich i ich słaby punkt.

Zdaniem Havla, czasy dyktatur i totalitaryzmu nie całkiem dobiegły końca. Być może nastąpił ich kres w dotychczasowej formie, jaką znamy z XX wieku, ale powstały nowe, znacznie bardziej złożone formy kontrolowania społeczeństwa.

Były prezydent Czech wskazał na Rosję i rozwijane w tym kraju przemyślne formy kontrolowania społeczeństwa oraz manipulowania nim, przy utrzymaniu zewnętrznych atrybutów demokracji i wolności słowa.

Wraz z Havlem, który był inicjatorem spotkania na Uniwersytecie Karola, w debacie uczestniczyli m.in. Adam Michnik, czeski filozof Jan Sokol i jego francuski kolega Andre Gluckman oraz była sekretarz stanu USA, pochodząca z Czech Madeleine Albright.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)