Trwa ładowanie...
d2a8n15
historia
30-06-2006 18:05

Na Chiny miały spaść bomby atomowe USA

Na początku lat 60. na Chiny miały spaść
amerykańskie bomby atomowe. Atak jądrowy USA miał być reakcją na
ewentualne siłowe zajęcie przez Pekin Hongkongu, będącego od
1842 roku kolonią brytyjską - wynika z dokumentów odtajnionych
w Londynie i cytowanych przez chińskie media.

d2a8n15
d2a8n15

Do użycia potencjału atomowego Brytyjczycy namawiali Amerykanów w 1961 roku podczas rozmów na Hawajach. W tym czasie armia chińska poważnie rozważała bowiem zbrojną napaść na Hongkong. By ją odwieść od realizacji wojennego scenariusza, Brytyjczycy sprawili, że Chińczycy dowiedzieli się o treści ich spotkań z Amerykanami.

Brytyjskie archiwa nie wskazują jednoznacznie, na ile realne było prawdopodobieństwo nuklearnego uderzenia USA na Państwo Środka i czy mieli w nim uczestniczyć także sami Brytyjczycy.

W tamtym okresie gabinet brytyjski oceniał, że choć Hongkong nie "ma już żywotnego znaczenia strategicznego", to jednak ma "znaczenie symboliczne i polityczne, stanowiąc naszą jedyną bezpośrednią granicę ze światem komunistycznym". Dlatego nie chciał tracić tego leżącego nad Morzem Południowochińskim terytorium, stanowiącego przyczółek wpływów Zachodu.

Anglicy zajęli Hongkong dzięki wygranej tzw. wojnie opiumowej. Po zwycięstwie podyktowali Chinom warunki układu nankińskiego.

Chiny odzyskały Hongkong w 1997 roku. Od tamtego czasu funkcjonuje on jako Specjalny Region Administracyjny, w dużym stopniu rządzący się własnymi prawami. Podobny status ma Makau, w 1999 roku zwrócone Chińczykom przez Portugalczyków.

Henryk Suchar

d2a8n15
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2a8n15
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj