Trwa ładowanie...

Myśliwi domagają się zezwolenia na udział dzieci w polowaniach

Naczelna Rada Łowiecka apeluje o zmianę prawa i wycofanie się z zakazu udziału dzieci w polowaniach. Ten został nałożony przez nowelizację w prawie łowieckim, którą w 2018 roku wprowadził rząd PiS.

Myśliwi domagają się zezwolenia na udział dzieci w polowaniachŹródło: East News
djscn1l
djscn1l

"Apelujemy o zmianę prawa, które zabrania wychowywania dzieci zgodnie z przekonaniami rodziców dotyczącymi polowań. Wspomniany zakaz godzi w nasze poglądy i postponuje podejmowanie przez nas działania z zakresu ochrony przyrody" - czytamy w opublikowanym w czwartek stanowisku Naczelnej Rady Łowieckiej podpisanym przez jej szefa Rafała Malca.

Myśliwi podkreślają, że pełnią istotną funkcję dla przetrwania wielu populacji zwierząt, które bez interwencji człowieka "nie poradziłby sobie w zmienionej, wskutek gospodarki człowieka, przyrodzie". Argumentują również, że ich działalność wspiera ochronę upraw rolnych i dodatnio wpływa na bezpieczeństwo na polskich drogach. Zaznaczają również, że polowanie to nie zabawa, ani przejaw sadyzmu. "Nie uczymy zabijania dla przyjemności" - zaznaczają.

NRŁ przekonuje, że polowanie to "nauka świadomego podejmowania wyborów". "To szansa na wyprowadzenia młodego człowieka ze świata wirtualnego w realny. To także rozwijanie tężyzny fizycznej u młodych ludzi w naturalnych warunkach. Każde polowanie to również wiedza dotycząca otaczającego nas świata i praw przyrody, przyswajana w praktyce, a wiec trwała" - pisze przewodniczący Malec.

Zobacz także: Tak wyglądała fala kulminacyjna na Wiśle w Warszawie

"Niezrozumiały", zdaniem łowczych, zakaz udziału nieletnich w polowaniu pozbawia rodziców prawa do wychowania dzieci w "umiłowaniu natury". "Wspólne wyjścia na polowania wzmacniały więzy rodzinne. Nie zgadzamy się z argumentacją, że zakaz udziału dzieci w polowaniach służy ich dobru psychicznemu. To rodzic wie najlepiej jak jego dziecko rozwija się emocjonalnie i na co można mu pozwolić" - piszą myśliwi.

djscn1l

Przypomnijmy, od ubiegłego roku w polowaniach nie mogą uczestniczyć osoby poniżej 18. roku życia. Senat wnioskował, by wspomnianą granicę obniżyć do 15. roku życia, ale jego opinia nie została wysłuchana przez posłów. Jednym z orędowników zmian w prawie łowieckim był Jarosław Kaczyński. Reformie sprzeciwiał się natomiast ówczesny minister środowiska Jan Szyszko.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

djscn1l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djscn1l
Więcej tematów