Trwa ładowanie...
d26zks0

Myśliwi domagają się zezwolenia na udział dzieci w polowaniach

Naczelna Rada Łowiecka apeluje o zmianę prawa i wycofanie się z zakazu udziału dzieci w polowaniach. Ten został nałożony przez nowelizację w prawie łowieckim, którą w 2018 roku wprowadził rząd PiS.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Myśliwi określają zakaz polowań dla nieletnich jako "niezrozumiały"
Myśliwi określają zakaz polowań dla nieletnich jako "niezrozumiały" (East News)
d26zks0

"Apelujemy o zmianę prawa, które zabrania wychowywania dzieci zgodnie z przekonaniami rodziców dotyczącymi polowań. Wspomniany zakaz godzi w nasze poglądy i postponuje podejmowanie przez nas działania z zakresu ochrony przyrody" - czytamy w opublikowanym w czwartek stanowisku Naczelnej Rady Łowieckiej podpisanym przez jej szefa Rafała Malca.

Myśliwi podkreślają, że pełnią istotną funkcję dla przetrwania wielu populacji zwierząt, które bez interwencji człowieka "nie poradziłby sobie w zmienionej, wskutek gospodarki człowieka, przyrodzie". Argumentują również, że ich działalność wspiera ochronę upraw rolnych i dodatnio wpływa na bezpieczeństwo na polskich drogach. Zaznaczają również, że polowanie to nie zabawa, ani przejaw sadyzmu. "Nie uczymy zabijania dla przyjemności" - zaznaczają.

d26zks0

NRŁ przekonuje, że polowanie to "nauka świadomego podejmowania wyborów". "To szansa na wyprowadzenia młodego człowieka ze świata wirtualnego w realny. To także rozwijanie tężyzny fizycznej u młodych ludzi w naturalnych warunkach. Każde polowanie to również wiedza dotycząca otaczającego nas świata i praw przyrody, przyswajana w praktyce, a wiec trwała" - pisze przewodniczący Malec.

Zobacz także: Tak wyglądała fala kulminacyjna na Wiśle w Warszawie

"Niezrozumiały", zdaniem łowczych, zakaz udziału nieletnich w polowaniu pozbawia rodziców prawa do wychowania dzieci w "umiłowaniu natury". "Wspólne wyjścia na polowania wzmacniały więzy rodzinne. Nie zgadzamy się z argumentacją, że zakaz udziału dzieci w polowaniach służy ich dobru psychicznemu. To rodzic wie najlepiej jak jego dziecko rozwija się emocjonalnie i na co można mu pozwolić" - piszą myśliwi.

d26zks0

Przypomnijmy, od ubiegłego roku w polowaniach nie mogą uczestniczyć osoby poniżej 18. roku życia. Senat wnioskował, by wspomnianą granicę obniżyć do 15. roku życia, ale jego opinia nie została wysłuchana przez posłów. Jednym z orędowników zmian w prawie łowieckim był Jarosław Kaczyński. Reformie sprzeciwiał się natomiast ówczesny minister środowiska Jan Szyszko.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

d26zks0

d26zks0
d26zks0
Więcej tematów