PolskaMyśliwce NATO przechwyciły rosyjskie samoloty. Znajdowały się blisko Estonii

Myśliwce NATO przechwyciły rosyjskie samoloty. Znajdowały się blisko Estonii

Do przechwycenia dwóch rosyjskich myśliwców MiG-31 i samolotu transportowego An-26 doszło we wtorek. Rosjanie lecieli w pobliżu przestrzeni powietrznej Estonii. Finowie poinformowali, że myśliwce NATO naruszyły ich przestrzeń powietrzną.

Myśliwce NATO przechwyciły rosyjskie samoloty. Znajdowały się blisko Estonii
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY
Radosław Rosiejka

01.08.2017 | aktual.: 01.08.2017 19:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

"Dwa hiszpańskie myśliwce F-18 z chroniącej przestrzeń powietrzną trzech nadbałtyckich państw członkowskich NATO misji Baltic Air Policing wystartowały w trybie alarmowym z bazy lotniczej Amari w Estonii. Także fińskie myśliwce poderwano do przechwycenia (rosyjskich) samolotów" - głosi komunikat NATO.

Myśliwce państw NATO rotacyjnie patrolują przestrzeń powietrzną nad Litwą, Łotwą i Estonią, ponieważ te kraje nie mają własnych myśliwców. Misja Baltic Air Policing trwa od momentu wejścia tych państw do NATO.

Misja realizowana jest z wykorzystaniem bazy Amari oraz bazy w Szawlach na Litwie, gdzie stacjonują obecnie polskie myśliwce F-16.

Myśliwce NATO naruszyły przestrzeń powietrzną Finlandii

Fińskie ministerstwo obrony poinformowało, że dwa hiszpańskie myśliwce F-18 mogły naruszyć we wtorek przestrzeń powietrzną Finlandii w okolicach półwyspu Upinniemi, gdzie znajduje się baza fińskiej marynarki wojennej.

- Nie przedstawię żadnych spekulacji ani informacji o powodach (incydentu). Wiemy, że maszyny F-18 należą do jednostki NATO – powiedziała Kirsti Haimila z ministerstwa obrony w rozmowie z dziennikiem „Iltalehti”. Dodała, że hiszpańskie myśliwce uczestniczą w misji NATO, której zadaniem jest kontrola obszaru Bałtyku, i stacjonują w Estonii.

Samoloty zostały zidentyfikowane przy użyciu standardowych radarów do kontroli obszaru.

Do naruszenia fińskich granic powietrznych i morskich dochodzi średnio 3-5 razy rocznie. W tym roku zdarzyło się to już trzy razy. Fińskie granice naruszył szwedzki śmigłowiec ratownictwa morskiego, niemiecki okręt badawczy oraz szwedzki lodołamacz.

Źródło artykułu:PAP
Komentarze (172)