Mylące kodowanie
Niełatwo być patriotą na zakupach. Nawet jeśli bardzo chcemy kupować tylko polskie towary, trudno rozpoznać, gdzie je wyprodukowano - informuje "Życie Warszawy".
07.05.2005 | aktual.: 07.05.2005 07:17
Nie zawsze na podstawie kodu kreskowego możemy się dowiedzieć, czy towar jest wyprodukowany w Polsce. Pierwsze trzy cyfry, w przeważnie trzynastocyfrowym kodzie, oznaczają kraj, gdzie firma jest zarejestrowana. Polskę oznacza cyfra 590.
Do systemu EAN, co można przetłumaczyć jako Europejski Kod Towarowy, Polska należy od 1990 roku. Do tej pory zarejestrowaliśmy około 17 tys. produktów - powiedział gazecie Piotr Frąckowiak z działu kodów Instytutu Logistyki i Magazynowania GS1. Dodał, że można przyjąć, iż większość produktów, których kod zaczyna się cyfrą 590, zostało wyprodukowanych w Polsce. Ale nie wszystkie.
Na przykład firma, która zajmuje się m.in. projektowaniem i dystrybucją ubrań, na swoich produktach ma kod kreskowy zaczynający się cyfrą 590. I to nawet w przypadku, gdy ubrania są szyte w Azji.
Są też odwrotne sytuacje. Na przykład kod na coca-coli zaczyna się od cyfr 544, co zgodnie z EAN oznacza Belgię lub Luksemburg. A pracę przy jej produkcji mają osoby zatrudnione w Radzyminie i pod Krakowem.
W celu promowania firm, które dają pracę na terenie Polski, powołano Fundację Dajesz Pracę. Działa ona od dziewięciu miesięcy i swoje logo przyznała dotychczas 24 produktom. Naszym symbolem może się posługiwać producent, jeśli przynajmniej 51% kosztów wytworzenia produktu poniósł na terenie naszego kraju - powiedziała "Życiu Warszawy" Małgorzata Mianowicz z fundacji. (PAP)
Więcej: rel="nofollow">Życie Warszawy - Mylące kodowanieŻycie Warszawy - Mylące kodowanie