Trwa ładowanie...
d276ga2

Mychajło Podolak

Najnowsze informacje

Mychajło Podolak to ukraiński doradca Szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Nazywany jest on “prawą ręką” Zełenskiego. W trakcie inwazji Rosji na Ukrainę pełnił funkcję negocjatora pokojowego w negocjacjach rosyjsko-ukraińskich.

1.0
(1 głos)
Oceń:
d276ga2
Data urodzenia:

16.02.1972 (wiek: 52 lata)

Miejsce urodzenia:

Ukraina

Płeć:

Mężczyzna

Pochodzenie:

Ukraina

Rola:

Doradca Szefa Kancelarii Premiera Ukrainy

Creative Commons
Źródło: Creative Commons

Mychajło Podolak - wykształcenie

Mychajło Podolak spędził swoje dzieciństwo we Lwowie i Nowowyłyńśku. Od 1989 roku zamieszkał na Białorusi, gdzie ukończył Miński Instytut Medyczny. Jego kariera ukierunkowała się natomiast w stronę dziennikarstwa i doradztwa politycznego.

Mychajło Podolak - kariera dziennikarska w Białorusi

Podolak w latach 90. pracował jako dziennikarz białoruskich czasopism. W 2002 roku został złożony przeciwko niemu pozew wystosowany przez Anatolija Tozika, przewodniczącego Państwowego Komitetu Kontroli Białorusi. Jego zdaniem Podolak ujawnił i opublikował poufne informacje w białoruskiej opozycyjnej gazecie. Wówczas Tozik domagał się od Podolaka odszkodowania w wysokości 120 tys. dolarów. Pozew został uznany, jednak kwota odszkodowania została zmniejszona.

Dwa lata później, w 2004 roku Mychajło Podolak rozpoczął pracę jako zastępca dyrektora naczelnego opozycyjnej białoruskiej gazety Wremla. 21 czerwca został zatrzymany przez członków KGB Białorusi i deportowany na Ukrainę, bez prawa do powrotu na Białoruś przez okres 5 lat. Przyczyną deportacji, zdaniem Białorusi były natomiast działania Podolaka, określone mianem sprzecznych z interesem bezpieczeństwa państwa.

Zdaniem Mychajło Podolaka zaś powodem deportacji było opublikowanie przez niego artykułu na temat tego, kto mógłby zastąpić Łukaszenkę na stanowisku prezydenta Białorusi.

Mychajło Podolak - kariera dziennikarska w Ukrainie

Po deportowaniu Podolaka do Ukrainy nadal pracował on jako dziennikarz. W 2005 roku został redaktorem naczelnym Ukrajinśkiej hazety. Jest on między innymi autorem artykułu “Ostatnia wieczerza” dotyczącego zatrucia w 2004 roku ówczesnego kandydata na prezydenta Ukrainy - Wiktora Juszczenki. Podolak uważał, że za jego zatruciem mogły wówczas stać bliskie mu osoby.

Rok później Mychajło Podolak rozpoczął współpracę z ukraińskim serwisem internetowym Obozrevatel. W grudniu został on jego dyrektorem naczelnym. W czerwcu 2011 roku zaś Podolak wraz z sześcioma dziennikarzami został zaproszony do rezydencji ówczesnego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.

Mychajło Podolak - kariera polityczna

Mychajło Podolak w 2006 roku przebywając na terenie Ukrainy, otworzył firmę konsultingową. W zakres jej działań wchodziło natomiast zarządzanie reputacją i konfliktami. Klientami jego firmy byli głównie politycy z Ukrainy, Białorusi oraz z Rosji.

Na początku kwietnia 2020 roku Podolak został mianowany doradcą szefa Kancelarii Prezydenta Andrija Jermaka oraz kierownikiem antykryzysowym Kancelarii. Od tego momentu zaczął on doradzać bezpośrednio prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu.

Mychajło Podolak - negocjator podczas rozmów rosyjsko-ukraińskich

Po inwazji rosyjskich sił zbrojnych na Ukrainę, 28 lutego 2022 roku rozpoczęły się pokoje negocjacje rosyjsko-ukraińskie. Przeprowadzane były one na terytorium Białorusi, niedaleko granic z Polską oraz z Ukrainą. Wówczas Mychajło Podolak, jako bezpośredni doradca Włodomyra Zelenskiego wszedł w skład negocjatorów pokojowych ze strony ukraińskiej.

Oprócz niego w skład zespołu ukraińskiego wszedł wiceminister spraw zagranicznych Mykoła Toczycki, szef frakcji rządzącej Sługi Narodu Dawyd Arachamija, Andrij Kostin oraz Rustem Umerow. Ze strony rosyjskiej natomiast na negocjacje wysłano wiceszefa MSZ Andrieja Rudenkę, ambasadora na Białorusi Borysa Gryzłowa, deputowanego Leonida Słuckiego i wiceministra obrony Aleksandra Fomina na czele z doradcą prezydenta Rosji Władimira Medininskiego.

Negocjacje rosyjsko-ukraińskie prowadzone były kilkakrotnie, w formie online oraz na terenie Turcji. Zdaniem Mychajło Podolaka rozmowy z przedstawicielami państwa rosyjskiego są niezwykle trudne. Dotychczas ustalono porozumienie w sprawie zapewnienia korytarzy humanitarnych w celu ewakuacji ludności cywilnej oraz w sprawie dostaw leków i produktów żywnościowych.

Podczas negocjacji poruszano również kwestie dotyczące gwarancji bezpieczeństwa, zawieszenia broni oraz wycofania rosyjskich wojsk z terenów ukraińskich. Kluczową kwestię odgrywa także rozwiązanie kwestii spornych terytoriów w Ukrainie.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d276ga2
d276ga2
d276ga2
Więcej tematów
d276ga2