Muzyka Krety na XVI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Dawnej
Tradycyjną muzyką Krety w niedzielny wieczór 17 sierpnia w Bazylice Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu rozpoczął się XVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej "Pieśń Naszych Korzeni".
17.08.2008 | aktual.: 18.08.2008 22:31
W koncercie inauguracyjnym wystąpiła grupa "Ross Daly Quartet" reprezentująca Grecję.
W festiwalu, który potrwa do następnej niedzieli 24 sierpnia, wystąpią artyści z kilku krajów: Iranu, Włoch, Hiszpanii, USA, Czech i Słowacji oraz Polski. W programie festiwalu przewidziano m.in. tradycyjną muzykę perską, polskie pieśni maryjne, kompozycje Piotra z Grudziądza z XV wieku, amerykańskie pieśni tradycyjne, liturgiczne pieśni na Wielki Post, muzykę na instrumenty klawiszowe. Nie zabraknie też tańca z XVII i XVIII wieku.
Jarosławski Festiwal Muzyki Dawnej jest jednym z nielicznych tego typu imprez w Europie. Odbywa się zawsze w ostatni pełny tydzień sierpnia. Koncerty odbywać się będą każdego wieczoru w zabytkowych kościołach Jarosławia, które - zdaniem organizatorów - są świadectwem dawnego splendoru i historycznej wagi miasta, jego wieloetniczności, różnorodności wyznań i obrządków, oraz na rynku i w Miejskim Ośrodku Kultury. Zaplanowano również dwa koncerty nocne.
Podobnie jak w latach ubiegłych, publiczność będzie mogła uczestniczyć wraz z artystami w codziennych warsztatach, seminariach i biesiadach przy dźwiękach muzyki dawnej, które trwają do późnych godzin nocnych. Zdobyte na warsztatach umiejętności zostaną wykorzystywane podczas codziennych jutrzni, nieszporów i mszy w rycie gregoriańskim oraz w Chórze Festiwalowym, który po zaledwie kilku dniach prób wykona w koncercie finałowym barokową "Missa Dolorosa" Antoniego Caldara.
Festiwal zakończy 24 sierpnia niedzielna msza gregoriańska, podczas której wystąpią uczestnicy warsztatów.
Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie "Muzyka Dawna", które powstało w Jarosławiu w 1995 roku. Tworzą je w przede wszystkim uczniowie szkół średnich i studenci. Obok innych działań Stowarzyszenie koncentruje się głównie na prowadzeniu całorocznych warsztatów muzyki dawnej, kursów i koncertów oraz na organizowaniu corocznego festiwalu.
Ross Daly jest z pochodzenia Irlandczykiem urodzonym w Anglii. Od dziecka podróżował ze swoją rodziną po całym świecie i uczył się gry na różnych instrumentach. Obecnie Daly jest multiinstrumentalistą, gra na wielu egzotycznych instrumentach, m.in. lirze kreteńskiej, afgańskim rebabie a także na wiolonczeli i gitarze klasycznej.
Wydał ponad dwadzieścia pięć płyt ze swoimi kompozycjami oraz autorskimi wersjami melodii tradycyjnych, które zgromadził w trakcie swoich wędrówek. Współpracował z wieloma znanymi muzykami z całego świata. W 2004 roku objął artystyczne kierownictwo programu kulturalnego części Igrzysk Olimpijskich rozgrywających się w Heraklionie na Krecie. Od roku 2003 jest dyrektorem artystycznym warsztatu muzycznego "Labyrinth" na Krecie, gdzie każdego roku organizowane są koncerty, seminaria i kursy mistrzowskie.