Muzyczna uczta w Lubiążu. Startuje Slot Art Festival!
Już dzisiaj rusza w Lubiążu tegoroczna edycja Slot Art Festival. Impreza potrwa do soboty, a na gości czekać będzie osiem scen muzycznych, liczne warsztaty oraz spotkania z ludźmi sztuki i nauki.
Idea festiwalu, zdaniem organizatorów, wyrasta z kulturowego fermentu lat 80. ubiegłego stulecia, a bezpośrednio bierze swój początek z koncertu holenderskiej grupy No Longer Music, która z powodu repertuaru nie mogła wystąpić na festiwalu w Jarocinie. Koncert-spektakl oparty na misterium Męki Pańskiej nie spodobał się ówczesnym władzom, co stanowiło jeszcze lepszą jego reklamę.
„Zakazany występ” odbył się poza terenem jarocińskiej imprezy i przyciągnął tłumy, a w następnych latach zespół rokrocznie koncertował w Polsce. Z czasem pojawiła się idea zlotu, którego pierwsza edycja odbyła się w miejscowości Stacze na Mazurach. Zwiększająca się liczba gości doprowadziła do przeniesienia imprezy do Twierdzy Boyen w Giżycku. W 2001 r. wybór padł jednak na Lubiąż k. Wołowa, który wydawał się dogodnym miejscem także dla gości z zagranicy. Festiwal odbywa się na terenie pocysterskiego zespołu klasztornego.
Goście, którzy wybiorą się na tegoroczną edycję Slot Art Festival będą mieli możliwość wysłuchania wykonawców na ośmiu scenach, prezentujących różne gatunki muzyczne. Oprócz sceny głównej, na której wystąpią największe gwiazdy festiwalu, m.in. Luxtorpeda, Habakuk, O.S.T.R. oraz Mikromusic, będzie można posłuchać debiutujących artystów na „młodej” scenie, brzmień klubowych, akustycznych oraz muzyki doświadczalnej w przyległej do klasztoru barokowej bazylice. Nie zabraknie też legendy tego festiwalu, czyli amsterdamskiego No Longer Music.
Jednak Slot Art to nie tylko koncerty. Organizatorzy oferują także pokazy filmowe, spotkania literackie oraz spektakle. Na terenie festiwalu znajdzie się też kilka kafejek, gdzie spotkania będą prowadziły różne organizacje pozarządowe. Ponadto uczestnicy będą mogli wziąć udział w licznych warsztatach artystycznych i rękodzielniczych oraz wykładach o tematyce społecznej, religijnej czy psychologicznej.
Jak mówią sami organizatorzy, Slot Art to miejsce dla zjawisk alternatywnych, czyli poszukujących, świeżych, dla których nie ma przestrzeni w głównym nurcie kultury. Podkreślają, że jest to przede wszystkim festiwal ludzi i spotkań, dopiero potem muzyki czy sztuki. Ideą SAF jest także to, by nie były to podobne do innych festiwali „bachanalia”, a miejsce pogłębiania duchowości i refleksji nad ważnymi dla człowieka i ludzkości tematami. Na terenie festiwalu jest zakaz spożywania alkoholu i zażywania narkotyków.
Slot Art Festival opiera się na wolontariacie i ludziach zaangażowanych w ideę tej imprezy. W tym roku pracuje ich ponad tysiąc, także charytatywnie przyjechało wiele grup koncertujących na festiwalu. Jednak Slot to nie tylko Lubiąż, bo o czym warto wiedzieć, nazwa ta jest skrótem od Stowarzyszenia Lokalnych Ośrodków Twórczych. W wielu miastach odbywają się mini festiwale, w ciągu ostatnich kilku lat takich imprez w całym kraju odbyło się kilkadziesiąt.