Muzułmanie myją Kaabę
W Mekce w Arabii Saudyjskiej odbyła się doroczna ceremonia mycia Kaaby - świętego dla muzułmanów kamienia, znajdującego się w Wielkim Meczecie w tym mieście. Uroczystościom przewodził gubernator Mekki książę Abdul Madżid bin Abdul Aziz z rządzącej rodziny królewskiej.
Rytuałowi czyszczenia czarnego kamienia, dotykanego co roku przez miliony pielgrzymów, przyglądali się z bliska inni saudyjscy książęta, dygnitarze i muzułmańscy dyplomaci. Kaabę umyto wodą z pobliskiego świętego źródła Zamzam, pokropioną wodą różaną.
Według muzułmańskiej legendy, największa świętość islamu - Czarny Kamień - został przekazany przez Boga pierwszemu człowiekowi, Adamowi. Pierwszą świątynię w tym miejscu miał wznieść Abraham ze swym synem Ismaelem. Mahomet uznał pielgrzymkę do Mekki za jeden z 5 obowiązków muzułmanina i nakazał zwracanie się twarzą w kierunku Kaaby podczas modlitwy.
Ceremonia mycia Czarnego Kamienia odbywa się w Mekce dwa razy w roku: przed miesiącem postu ramadanem oraz - tak jak tym razem - przed zbliżającą się pielgrzymką. W tym roku przypada ona zgodnie z muzułmańskim kalendarzem księżycowym między 7. a 11. dniem lutego. Podczas pielgrzymki Arabię Saudyjską odwiedza zwykle ponad 2 miliony osób.(ck)