Muzeum Katyńskie w finale konkursu Miesa van der Rohe

Muzeum Katyńskie w Warszawie coraz bliżej zdobucia „architektonicznego Oscara”. W finale konkursu imienia Miesa van der Rohe rywalizuje z czterema innymi budowlami. Zwycięzca konkursu zostanie ogłoszony w połowie maja.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Muzeum Katyńskie
Muzeum Katyńskie (Agencja Gazeta, Fot: Agata Grzybowska)

Dariusz Matlak z Muzeum powiedział, że wyróżnienie jest tym większą nobilitacją, że siedziba muzeum nie jest w rzeczywistości nowoczesną architekturą rodem z XXI wieku, a projektanci z BBGK Architekci starali się uszanować zabytkowe otoczenie muzeum.

Do konkursu zgłoszono 355 budynków z Europy, ale nominowanych do nagrody zostało tylko 40 projektów.

Muzeum Katyńskie w Warszawie

Kompleks Muzeum Katyńskiego jest jedynym reprezentantem Polski w konkursie im. Miesa van der Rohe. Muzeum obejmuje południową część Cytadeli Warszawskiej z trzema zabytkowymi budynkami i centralnie usytuowanym symbolicznym Lasem Katyńskim.

Jury konkursu zna Muzeum Katyńskie tylko ze zdjęć. Dlatego wkrótce jury odwiedzi placówkę i zdecyduje o ostatecznym wyniku konkursu.

Według prezesa Fundacji Miesa van der Rohe, Daniela Modola, konkurs "pokazuje, w jaki sposób architektura stawia czoła rozmaitym wyzwaniom oraz zapewnia rozwiązania w różnorodnych realiach miejskich i społecznych”.

Nagroda im. Miesa van der Rohe

Nagroda przyznawana jest co dwa lata. W 2015 roku zdobyła ją Filharmonia w Szczecinie. W tym roku wybierając finalistów konkursu kierowano się kryteriami tożsamości Europy i świadomości jej przeszłości.

Ludwig Mies van der Rohe był żyjącym w latach 1886-1969 niemieckim architektem modernistycznym, przedstawicielem stylu międzynarodowego. Zaprojektował m.in. biurowiec IBM w Chicago i wieżowiec Commerzbanku we Frankfurcie nad Menem.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.