Trwa ładowanie...
muzeum
16-02-2017 14:12

Muzeum Katyńskie w finale konkursu Miesa van der Rohe

Muzeum Katyńskie w Warszawie coraz bliżej zdobucia „architektonicznego Oscara”. W finale konkursu imienia Miesa van der Rohe rywalizuje z czterema innymi budowlami. Zwycięzca konkursu zostanie ogłoszony w połowie maja.

Muzeum Katyńskie w finale konkursu Miesa van der RoheŹródło: Agencja Gazeta, fot: Agata Grzybowska
d1t1h68
d1t1h68

Dariusz Matlak z Muzeum powiedział, że wyróżnienie jest tym większą nobilitacją, że siedziba muzeum nie jest w rzeczywistości nowoczesną architekturą rodem z XXI wieku, a projektanci z BBGK Architekci starali się uszanować zabytkowe otoczenie muzeum.

Do konkursu zgłoszono 355 budynków z Europy, ale nominowanych do nagrody zostało tylko 40 projektów.

Muzeum Katyńskie w Warszawie

Kompleks Muzeum Katyńskiego jest jedynym reprezentantem Polski w konkursie im. Miesa van der Rohe. Muzeum obejmuje południową część Cytadeli Warszawskiej z trzema zabytkowymi budynkami i centralnie usytuowanym symbolicznym Lasem Katyńskim.

Jury konkursu zna Muzeum Katyńskie tylko ze zdjęć. Dlatego wkrótce jury odwiedzi placówkę i zdecyduje o ostatecznym wyniku konkursu.

Według prezesa Fundacji Miesa van der Rohe, Daniela Modola, konkurs "pokazuje, w jaki sposób architektura stawia czoła rozmaitym wyzwaniom oraz zapewnia rozwiązania w różnorodnych realiach miejskich i społecznych”.

Nagroda im. Miesa van der Rohe

Nagroda przyznawana jest co dwa lata. W 2015 roku zdobyła ją Filharmonia w Szczecinie. W tym roku wybierając finalistów konkursu kierowano się kryteriami tożsamości Europy i świadomości jej przeszłości.

Ludwig Mies van der Rohe był żyjącym w latach 1886-1969 niemieckim architektem modernistycznym, przedstawicielem stylu międzynarodowego. Zaprojektował m.in. biurowiec IBM w Chicago i wieżowiec Commerzbanku we Frankfurcie nad Menem.

d1t1h68
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1t1h68
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj