Muzeum II Wojny Światowej jednak zostanie połączone z Muzeum Westerplatte
Wojewódzki Sąd Administracyjny ma się ponownie zająć sprawą dotyczącą połączenia Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte. Tak orzekł we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny. Oznacza to, że Ministerstwo Kultury połączy obie placówki.
Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, że Wojewódzki Sąd Administracyjny nie dokonał oceny, czy w ogóle można zaskarżyć zarządzenie ministra Piotra Glińskiego o połączeniu muzeów. Tym samym nie, czy jest to akt, którym może zajmować się sąd administracyjny. Ponadto Wojewódzki Sąd Administracyjny nie rozstrzygnął, czy dyrektor Muzeum II Wojny Światowej mógł zaskarżyć zarządzenie ministra we własnym imieniu.
Sprawa dotyczy orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. W listopadzie 2016 roku sąd wstrzymał połączenie obu muzeów do czasu rozpatrzenia sporu przez sąd.
W komunikacji Naczelnego Sądu Administracyjnego napisano, że „należy zaznaczyć, że na obecnym etapie postępowania sądy administracyjne obu instancji zajmowały się wyłącznie kwestią wstrzymania wykonania zarządzenia Ministra, a nie skargami na ten akt.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego już wydało oświadczenie, że będzie kontynuować połączenie Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte. 1 lutego zostanie utworzona nowa placówka instytucji kultury. Ministerstwo podaje, że ma to pozwolić zoptymalizować koszty funkcjonowania obu muzeów i zwiększyć potencjał rozwojowy.
W poniedziałek zaprezentowano ekspozycję stałą Muzeum II Wojny Światowej. Paweł Machcewicz, dyrektor muzeum deklarował, że zostanie ono otwarte w marcu. Wczoraj też podkreślił, że będzie respektować decyzje Naczelnego Sądu Administracyjnego.