Musztarda leczy reumatyzm? Poznaj właściwości sosu z gorczycy
Musztarda to przyprawa popularna na całym świecie. Niektórzy ją uwielbiają, a inni nienawidzą. Ten niepozorny sos wpływa pozytywnie na pracę układu pokarmowego. Starożytni Rzymianie uważali, że leczy reumatyzm. Jakie są prawdziwe właściwości zdrowotne musztardy?
Musztarda jest przyprawą otrzymywaną z gorczycy. Jej właściwości zdrowotne wykorzystywali już starożytni Rzymianie, Grecy oraz Sumerowie.
Obecnie jest jednym z najbardziej popularnych sosów. Pasuje do sałatek, kanapek czy mięsa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy musztardę można jeść codziennie?
Musztarda jako dodatek do posiłku posiada wiele właściwości zdrowotnych. Sos wytwarzany jest z ziaren gorczycy i ma pozytywny wpływ na układ pokarmowy.
Mało osób wie, że gorczyca pęcznieje w przewodzie pokarmowym. Wywołuje to delikatny efekt przeczyszczający - dlatego musztarda jest naturalnym środkiem pomagającym pozbyć się zaparć. Oprócz tego roślina jest źródłem witamin i minerałów takich jak witamina E. Pomaga zapobiegać chorobom serca i miażdżycy.
Sos jest niskokaloryczny, dlatego może być dodatkiem do dania dla osób odchudzających się.
Prawdziwa musztarda o dobrym składzie zawiera ziarna gorczycy, dodatek octu, soli i cukru. Nie musi mieć składników konserwujących, ponieważ tę funkcję ma ocet. Tak jak w przypadku każdego produktu - im skromniejszy skład, tym lepiej. Czasem w sklepowej musztardzie możemy znaleźć konserwanty oznaczone jako E 220, 227 lub 102.
Ważne jest, aby zawsze przez zakupem czytać skład i świadomie wybierać produkt najwyższej jakości.