Trwa ładowanie...

"Musimy przestawić wajchę". Alarmujące słowa szefa MON

Władysław Kosiniak-Kamysz podczas spotkania z wyborcami w miejscowości Narew na Podlasiu mówił m.in. o przemyśle zbrojeniowym. - Niestety jest bezpośrednie zagrożenie, musimy nasze wysiłki skierować na rzecz wsparcia przemysłu zbrojeniowego - podkreślił szef MON.

Władysław Kosiniak-Kamysz wprost o zagrożeniu ze strony RosjiWładysław Kosiniak-Kamysz wprost o zagrożeniu ze strony RosjiŹródło: PAP, fot: PAP/Artur Reszko
d1uktst
d1uktst

Władysław Kosiniak-Kamysz podczas spotkania z wyborcami podkreślał, że "podstawą bezpieczeństwa Polski jest silna armia, która jest dobrze zarządzana i ma dobry sprzęt". - Zmieniamy polską armię, inwestujemy w to, żeby mogła funkcjonować w każdych warunkach - mówił szef MON.

Wicepremier podkreślił, że innym gwarantem bezpieczeństwa jest obecność Polski w silnych sojuszach jak NATO i UE. - Jesteśmy lojalnym sojusznikiem. Mamy swoje doświadczenia. Mamy wielki wkład w bezpieczeństwo na świecie - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Bomby termobaryczne Putina. Gen. Bieniek wyjaśnia, jak działają

Praca w bezpośrednim zagrożeniu

Minister obrony narodowej podkreślił również konieczność inwestycji w przemysł zbrojeniowy. - Musimy przestawić wajchę na taki czas pracy w bezpośrednim zagrożeniu. Jeżeli jest takie bezpośrednie zagrożenie, a niestety ono jest, to musimy przesunąć wszystkie środki i wysiłki nasze skierować na rzecz wsparcia przemysłu zbrojeniowego - mówił.

d1uktst

Zdradził też, że wiele firm zostanie zaangażowanych w pracę na rzecz wojska. - Te firmy, które są w Polskiej Grupie Zbrojeniowej, same nie dadzą rady. To już dzisiaj widzimy, że brakuje mocy przerobowych - podkreślił Kosiniak-Kamysz. Dodał też, że konieczne będzie wsparcie i współpraca krajów członkowskich UE, a gospodarka w Polsce i Europie musi przestawić się na "tryb bezpośredniego zagrożenia".

Wzmocnienie obrony cywilnej

Władysław Kosiniak-Kamysz dodał, że trzecim fundamentem polskiego bezpieczeństwa jest świadomość obywatelska i obrona cywilna. - To jest zaangażowanie obywateli. To jest bycie gotowym na różnego rodzaju wyzwania. To jest obrona cywilna. I w obronie cywilnej również miejsce jest dla gospodarki. Bezpieczeństwo państwa i obrona państwa to nie jest obrona tylko i wyłącznie armią i instytucjami publicznymi. To jest obrona całym społeczeństwem, całym narodem - podsumował szef resortu bezpieczeństwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1uktst
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1uktst
Więcej tematów