"Murzyn puścił strzałę". Takie zadanie figuruje w podręczniku do polskiego
Wraz z początkiem września w sieci pojawiło się wiele zadań, za pomocą których twórcy podręczników postanowili sprawdzić inteligencję dzieci. Tym razem uwagę internautów przykuło nietypowe zadanie z języka polskiego.
07.09.2017 | aktual.: 07.09.2017 20:21
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W podręczniku do nauki języka polskiego "Między nami" przeznaczonemu dla 5. klasy szkoły podstawowej, a wydanemu przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe figuruje zadanie sprawdzające poczucie humoru dzieci. To nie żart. Do tekstu autorstwa poety Jacka Podsiadły załączono obrazek przedstawiający lekcję polskiego. Jest na nim "pani od polaka", "murzyn" i troje innych uczniów.
Po zapoznaniu się z rysunkiem dzieci proszone są o podanie po jednym przykładzie komicznej wypowiedzi i komicznej sytuacji, jakie dostrzegły. Dodatkowo wymaga się od nich, by wyjaśniły, na czym polega komiczny charakter obrazka w ogóle. "Najwyraźniej nie umiem w 5. klasę polskiej szkoły podstawowej, bo też bym chciała, żeby mi ktoś wyjaśnił komiczny charakter rysunku" - takim komentarzem zadanie to skwitowała internautka Anna Plutecka.
Nie tylko ona miała problem z wyjaśnieniem komicznego charakteru obrazka, Plutecka pokazała go 9-letniej córce, która będzie się uczyć z tego podręcznika. Odpowiedź dziecka raczej nie wpisuje się w dydaktyczny zamysł książki.
- Ten rysunek jest dla niej niezrozumiały - relacjonuje Anna Plutecka. - Natomiast, jak pokazałam ten z opisem, to powiedziała, że widać Murzyn chciał być złośliwy i że to nieśmieszne, no bo nie powinno się przeszkadzać nauczycielce w lekcji. No i rozmawiałyśmy o słowie Murzyn i rasizmie - dodaje.
Potem było jeszcze gorzej. Internautka pokazała obrazek 13-letniemu synowi, który również nie śmiał się z tego, co zobaczył.
- Jego pierwsza reakcja to: "po pierwsze tu powinno być napisane 'czarnoskóry', a nie 'murzyn'. No i też go nie bawi, nawet po wyjaśnieniu, o co chodzi - dodała Plutecka.
To nie jedyne zadanie, które wywołało konsternację wśród internautów. W sieci zamieszczono również próbki tego, z czym w nadchodzacym roku szkolnym zetkną się dzieci na przedmiotach ścisłych.