Mural Gajusza - Baśniowe opowieści pomagają
Śmierć oraz cierpienie dzieci i ich bliskich. Ból niezawiniony, ale także – nazbyt często – zadany rękoma dorosłych. Najtrudniejszymi sprawami na świecie, a może nawet w całym wszechświecie, Fundacja Gajusz zajmuje się od 1998 roku.
20.04.2023 11:29
Premiera: 24 kwietnia 2023 r., godz. 12.00
Warszawa, ul. Wilcza 22A
W hospicyjnych opowieściach jest tyle cierpienia, łez, strachu, że tylko zamieniając je w baśnie, możemy sprawić, że staną się mniejsze. Lęk możliwy do oswojenia, a historia usłyszana.
- Nadajemy imię śmierci, oswajamy ją i szanujemy.
- Opowiadamy o nadziei, miłości i poszukiwaniu najmniej krętej drogi, najjaśniejszej nocy.
- Leczymy zranione emocje i skrzywdzone serca.
- Widzimy piękno w każdym dziecku, bo patrzymy sercem.
– Fundacja Gajusz to przede wszystkim Miłość do dzieci, a jej ważnym elementem jest Piękno. W budynku naszego hospicjum jest ślicznie, cieplutko, stylowo. Wokół, w ogrodzie, za i przed murem także dbamy o wygląd świata.
Kiedy opowiadamy historie Gajuszątek, zamieniamy je w arcydzieła, obrazy, baśnie, poezję, bo one są duszą fundacji. Nasz mural opowiada najpiękniej o emocjach, czarach, miłości, czułości. To co niewidoczne dla oka zostało namalowane. Trudno mi było uwierzyć, że się uda. Ale po pierwszej rozmowie z Brunem Neuhamerem wiedziałam, że rozumie każde moje słowo – mówi Tisa Żawrocka-Kwiatkowska, prezes Fundacji Gajusz.
Happy endy w Fundacji Gajusz bywają nieoczywiste
Czasem mały-wielki cud oznacza tylko i aż maksimum tego, co jest możliwe. Śmierć bez bólu. List pożegnalny od mamy, która zdecydowała się oddać dziecko do adopcji. Rodzinę zastępczą dla nieuleczalnie chorego dziecka.
W Pałacu, czyli hospicjum stacjonarnym Fundacji Gajusz, jak w baśni pojawia się Jej Wysokość Śmierć. Jest osobą, kimś życzliwym. Ma dobre ręce, w które rodzic oddaje dziecko. Dzięki magicznym opowieściom mniej się boją.
W tę poetykę idealnie wpisuje się nowo powstały mural. Pierwsze spojrzenie może przywołać na myśl skojarzenia typu: mrok, zagubienie, opuszczenie, zagrożenie... Interpretację pozostawiamy odbiorcy, podpowiadając, by spojrzał nieco głębiej. Ujrzał bohaterów, którzy rozjaśniają szarość, podają pomocną dłoń, tworzą najlepszy możliwy w danym momencie scenariusz.
– Art branding to wciąż rzadko wykorzystywana w Polsce forma promocji, która pozwala na stworzenie trwałego wizerunku marki poprzez łączenie wartości kulturowych z wartościami społecznymi lub biznesowymi – podkreśla Maria Belina-Brzozowska, prezes Agencji Skyboat.
W sposób nieoczywisty, malowniczy, może nawet tajemniczy mural autorstwa Bruna Neuhamera zwraca uwagę, że są wśród nas dzieci, które na loterii życia wyciągnęły słabsze losy. Zostały opuszczone przez rodziców, zmagają się z nieuleczalną chorobą, potrzebują mnóstwa opieki medycznej, by spokojnie oddychać i nie czuć bólu. Polskie hospicja opiekują się każdego roku około 1000 maluchów, dla których dzieciństwo będzie całym życiem.
– Ty też możesz pomóc! Zacznij od zachwytu nad naszym muralem, który jest przepiękną opowieścią o najtrudniejszych emocjach i przeżyciach na świecie – podsumowuje Tisa Żawrocka-Kwiatkowska – prezes Fundacji Gajusz.
Poznaj i pokochaj Gajuszątka: gajusz.org.pl