PolskaMufti Miśkiewicz wzywa polskich muzułmanów do Ramadanu

Mufti Miśkiewicz wzywa polskich muzułmanów do Ramadanu

W najbliższy poniedziałek rozpocznie się miesiąc Ramadan - przypomina w specjalnym oświadczeniu do polskich muzułmanów mufti Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP.

Mufti podkreśla, że Ramadan to "pierwszy dzień Postu, który jest obowiązkiem każdego muzułmanina oprócz osób zwolnionych z niego zgodnie ze słowami Bożymi".

Wzywając do obchodzenia Ramadanu, mufti Miśkiewicz cytuje fragment z Koranu: "O wierni! Został Wam nakazany Post, tak jak był nakazany tym, którzy byli przed Wami, być może będziecie bogobojni".

Ramadan to dla ponad miliarda muzułmanów na całym świecie miesiąc święty, podczas którego obowiązuje od świtu do zmierzchu zachowanie ścisłego postu. Stanowi on jeden z pięciu tzw. filarów islamu, obok wyznania wiary, modlitwy, jałmużny i pielgrzymki do Mekki.

Ponieważ kalendarz islamski opiera się na fazach Księżyca, dlatego cały rok trwa 354 dni i poszczególne miesiące, a więc także ramadan, przypadają w różnych okresach gregoriańskiej rachuby czasu. Ramadan kończy się świętem Id al-Fitr, czyli Zakończenia Postu.

Za centrum polskiego islamu uważane jest województwo podlaskie. Żyje tam większość polskich wyznawców islamu pochodzenia tatarskiego. W Bohonikach i Kruszynianach są dwa ostatnie w kraju, zabytkowe meczety. Przy nich znajdują się mizary, czyli islamskie cmentarze.

Przedstawiciele Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP szacują, że w Polsce jest około 20-25 tysięcy wyznawców islamu. Są to przede wszystkim cudzoziemcy: dyplomaci, biznesmeni, studenci i uchodźcy z krajów muzułmańskich.

Samych polskich Tatarów wyznających islam jest - w ocenie liderów tej społeczności - około pięciu tysięcy i to głównie oni należą do Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP.

Ostatni spis powszechny przyniósł jednak dużo niższe dane, bo według niego, Tatarów w Polsce jest około pięciuset. Liderzy tej społeczności wyniki spisu uznają jednak za niewiarygodne.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)