Trwa ładowanie...

Mucofluid. GIF wycofuje popularne krople do nosa z aptek

GIF (Główny Inspektor Farmaceutyczny) wycofał z obrotu wybrane partie popularnych kropli do nosa – Mucofluid. Wykryto w nich szkodliwą ilość dwusiarczku mesny.

Mucofluid. GIF wycofuje popularne krople do nosa z aptekŹródło: iStock.com
d3v9kvh
d3v9kvh

Mucofluid - GIF wycofuje popularne krople do nosa z aptek

Zgodnie z decyzją GIF, na terenie całego kraju został wycofany z obrotu aerozol do nosa Mucofluid (50 mg/ml). Substancją czynną leku jest mesna. Wpływa ona na upłynnienie wydzieliny oskrzelowo-tchawiczej. Aerozol jest zalecany przy niedrożności nosa.

Sprawa dotyczy partii produktu Mucofluid o numerach: 559, 560, 561 (data ważności marzec 2020 roku), 562, 563 i 564 (data ważności do maja 2020 roku). W wadliwych partiach produktu wykryto szkodliwą ilość dwusiarczku mesny – podaje gif.gov.pl.

Mucofluid – skład, działanie i przeciwwskazania

Mucofluid to lek, który wydawany jest wyłącznie na receptę i występuje w postaci aerozolu. Substancją czynną leku jest mesna, która wykazuje działanie mukolityczne. Preparat zmniejsza lepkość śluzu w drogach oddechowych, a także powoduje upłynnienie zalęgającej wydzieliny. Lek mucofluid wpływa także na poprawę czynności rzęsek nabłonka oddechowego.

Preparatu nie należy stosować u osób z astmą, która przebiega bez gromadzenia się nadmiernej ilości śluzu oraz towarzyszącej niedrożności dróg oddechowych, a także w stanach astmatycznych. Przeciwwskazaniem do stosowania leku mucofluid jest także uczulenie lub nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku.

GIF jest instytucją państwową nadzorującą kontrolę nad wytwarzaniem i obrotem produktów leczniczych na terenie Polski. Podstawowym jej celem jest zapewnienie bezpieczeństwa pacjentom.

d3v9kvh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3v9kvh
Więcej tematów