PolskaMsza św. z okazji 15-lecia Radia Maryja

Msza św. z okazji 15‑lecia Radia Maryja

Abp Leszek Sławoj Głódź powiedział podczas mszy św. z okazji 15-lecia Radia Maryja, że jest to "wielkie dzieło formacyjne, modlitewne i charytatywne". Uroczystą mszę odprawiono w kościele św. Józefa - Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu.

Msza św. z okazji 15-lecia Radia Maryja
Źródło zdjęć: © PAP

07.12.2006 | aktual.: 07.12.2006 18:30

Radio Maryja niesie w polską rzeczywistość poczucie odpowiedzialności za Kościół, troskę o kształt polskiego domu, jego przyszłość, a także, co w ojczyźnie boli, w wymiarze życia publicznego, obywatelskiego i medialnego - mówił arcybiskup, który przewodniczył mszy św.

Ordynariusz warszawsko-praski i przewodniczący Zespołu Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja podkreślił, że rozgłośnia "jest świadectwem przemian, które przyszły do naszej ojczyzny po 1989 r., świadectwem czasu wolności" i "znakiem prawa do publicznego wyznania wiary".

Ordynariusz Wojska Polskiego, bp gen. dyw. Tadeusz Płoski w homilii wskazał, że "w historię Radia Maryja od początku jest wpisane cierpienie". Kto sieje dobro, musi być przygotowany, że spotka się z odrzuceniem i potwarzą. To bardzo boli, ale przecież w świetle wiary jest łaską - mówił.

Biskup polowy powiedział, że przeciwnicy radia po przyznaniu koncesji w 1994 r. "upowszechniali stereotypy - ciemnogród katolicki, zacofana wersja chrześcijaństwa, gotowa forma myślenia".

Podkreślił, że Radio Maryja również obecnie spotyka się z krytyką. Naraża się tym wszystkim, którzy nieustannie lansują swój dogmat, że religia jest sprawą prywatną, a obecność Kościoła w życiu społecznym jest wtrącaniem się do polityki - mówił.

Biskup Płoski z uznaniem wyrażał się o "ludziach Radia Maryja". Ojcze Tadeuszu, jakże umiesz dobierać ludzi i do nich trafiać, jakże potrafisz posłużyć się nimi dla dobrego dzieła - mówił, zwracając się do założyciela i dyrektora stacji o. Tadeusza Rydzyka.

W koncelebrze pod przewodnictwem abpa Głodzia uczestniczyło 10 biskupów.

Na rocznicowe uroczystości do Torunia przyjechało około siedmiu tysięcy słuchaczy z kraju i zagranicy. Dla osób, dla których zabrakło miejsc w kościele, były przygotowane dwa namioty z telebimami.

Wśród gości obecni byli m.in. wicepremier Roman Giertych, minister Przemysław Gosiewski, szefowa KRRiT Elżbieta Kruk, były premier Jan Olszewski, a także - jak co roku - matka ks. Jerzego Popiełuszki, Marianna Popiełuszko. Wcześniej z duchowieństwem i wiernymi spotkał się premier Jarosław Kaczyński.

Na zakończenie uroczystości wystosowano list do Ojca Świętego Benedykta XVI z zapewnieniem o jedności z nim i modlitwie.

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, 8 grudnia 1991 r. Początkowo audycje docierały tylko do słuchaczy w Toruniu i Bydgoszczy, a także okolicznych miejscowości.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)