Msza Posłania na zakończenie Światowych Dni Młodzieży

Papież Franciszek w Brzegach

Obraz

/ 111,5 mln pielgrzymów zgromadziło się na mszy z papieżem

Obraz
© PAP/Paweł Supernak

- Kieruję do was wielkie dziękuję. W tych dniach przeżyliśmy piękno powszechnego braterstwa w Chrystusie, który jest centrum i nadzieją naszego życia - mówił papież Franciszek na zakończenie Światowych Dni Młodzieży do młodych zebranych na mszy św. w Brzegach.

Ponad 1,5 miliona osób wzięło udział w papieskiej mszy w Campusie Misericordiae - taką liczbę podał rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi powołując się na lokalne władze.

(WP, PAP, TVN24)

/ 11Pielgrzymi zgromadzeni na terenie Campusu Misericordiae w Brzegach

Obraz
© PAP/Paweł Supernak

Msza pod przewodnictwem papieża Franciszka zakończyła Światowe Dni Młodzieży w Krakowie

W finałowej mszy św. w Rio de Janeiro w 2013 roku uczestniczyło 3,7 mln wiernych, a w Madrycie 2011 roku - 2 mln.

Następne Światowe Dni Młodzieży, jak ogłosił na koniec mszy w Brzegach papież Franciszek, odbędą się 2019 roku w Panamie.

/ 11Pielgrzymi odnowili przyrzeczenia chrzcielne

Obraz
© PAP/Jacek Turczyk

Wierni zgromadzeni na terenie Campusu Misericordiae w Brzegach, gdzie papież Franciszek odprawiał Mszę Świętą Posłania. Pielgrzymi odnowili przyrzeczenia chrzcielne, zapisując swoją datę chrztu na białych szarfach.

/ 11Upał

Obraz
© PAP/Marcin Obara

Wiernym podczas niedzielnej mszy w Brzegach mocno dawał się we znaki upał. Każdy, kto mógł, szukał cienia. Chowali się m.in. pod rozwieszonymi prowizorycznie płachtami. Szczęśliwcom udało się schronić pod platformami, na których pracowali dziennikarze.

Ci, którzy nie znaleźli cienia, korzystali z białych parasoli na słońce, ale też z tych zwykłych przeciwdeszczowych. Na głowach pielgrzymi nosili nie tylko czapki z daszkiem i chusteczki, ale też ręczniki lub papierowe torebki.

Kto miał, używał wachlarza, niektórzy wachlowali się swymi identyfikatorami. Widać było też mężczyzn, którzy uznawali, że najlepszym sposobem na spiekotę jest zdjęcie koszulki jak na plaży.

/ 11Duchowni zgromadzeni na terenie Campusu Misericordiae

Obraz
© PAP/Jacek Turczyk

Przed słońcem starali się też chronić przedstawiciele duchowieństwa. Niektórzy księża i szafarze, którzy podczas ceremonii podeszli do ołtarza z komunią, mieli na głowach kolorowe czapki, bejsbolówki, kapelusze, chusty, kaszkiety czy sombrera. Jednemu z kapłanów, który źle się poczuł, pomogli harcerze - na noszach odtransportowano go do punktu medycznego.

/ 11Budowla stumetrowej długości i wysoka na dwanaście metrów

Obraz
© PAP/Jacek Turczyk

Widok na ołtarz na terenie Campusu Misericordiae w Brzegach (projektu Stanisława Niemczyka). Autor chciał stworzyć kościół "bez ścian", tak aby wszyscy pielgrzymi, a także miliony ludzi przed telewizorami, mogli uczestniczyć w ŚDM.

Ołtarz jest widoczny z dwóch kilometrów.

/ 11Panama, niewielki kraj Ameryki Środkowej, zorganizuje ŚDM w 2019 r.

Obraz
© PAP/Jacek Turczyk

- Boża Opatrzność zawsze nas uprzedza. Pomyślcie, że już zdecydowała, jaki będzie kolejny etap tej wielkiej pielgrzymki rozpoczętej w 1985 roku przez świętego Jana Pawła II. I dlatego z radością ogłaszam, że następny Światowy Dzień Młodzieży będzie w roku 2019, w Panamie - powiedział papież Franciszek na zakończenie mszy św. wieńczącej tegoroczne ŚDM.

W Brzegach obecny był prezydent Republiki Panamy Juan Carlos Varela Rodriguez, który od piątku przebywa z oficjalną wizytą w Polsce.

/ 11Prezydent Andrzej Duda

Obraz
© PAP/Paweł Supernak

Papież Franciszek, prezydent Panamy Juan Carlos Varela Rodriguez z żoną Loreną Castillo oraz prezydent Andrzej Duda po ogłoszeniu przez Ojca Świętego, że następne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w roku 2019 w Panamie.

/ 11Przedstawiciele najwyższych władz

Obraz
© PAP/Leszek Szymański

W mszy uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz, między innymi prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło (na zdjęciu z prawej), marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

10 / 11Był też obecny prezes PiS Jarosław Kaczyński

Obraz
© PAP/Paweł Supernak

Prezes PiS Jarosław Kaczyński i wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki w drodze na mszę na terenie Campusu Misericordiae w Brzegach.

11 / 11Niedziela to ostatni dzień papieskiej pielgrzymki

Obraz
© PAP/Leszek Szymański

Rodzice prezydenta Andrzeja Dudy - Janina Milewska-Duda i Jan Tadeusz Duda - oraz córka pary prezydenckiej Kinga Duda z kuzynem w drodze na Mszę Świętą Posłania.

Wybrane dla Ciebie
Wniosek premiera o tajne obrady. Prezydium zdecyduje o szczegółach
Wniosek premiera o tajne obrady. Prezydium zdecyduje o szczegółach
"Istnieje możliwość, że USA zdradzą Ukrainę". Macron ostrzegł Zełenskiego
"Istnieje możliwość, że USA zdradzą Ukrainę". Macron ostrzegł Zełenskiego
Atak nożownika we Lwowie. Zginął weteran
Atak nożownika we Lwowie. Zginął weteran
Niemcy o krok przed wszystkimi. Tej broni nie ma nikt w Europie
Niemcy o krok przed wszystkimi. Tej broni nie ma nikt w Europie
Stan wyjątkowy na Litwie? Wilno rozważa
Stan wyjątkowy na Litwie? Wilno rozważa
Miał spędzić 15 lat w więzieniu. Sąd obniżył karę
Miał spędzić 15 lat w więzieniu. Sąd obniżył karę
Niemieckie media: "Europejczycy mogą tego gorzko żałować"
Niemieckie media: "Europejczycy mogą tego gorzko żałować"
Agresywna polityka Rosji. Nadeszła z erą Putina
Agresywna polityka Rosji. Nadeszła z erą Putina
Tajne posiedzenie Sejmu. Tusk zwrócił się do Czarzastego
Tajne posiedzenie Sejmu. Tusk zwrócił się do Czarzastego
Syrski: Ukraina nadal broni północnej części Pokrowska
Syrski: Ukraina nadal broni północnej części Pokrowska
Australia: Ograniczenia dla nieletnich. Meta zamyka konta
Australia: Ograniczenia dla nieletnich. Meta zamyka konta
Błaszczak reaguje na ruch prokuratury. "Zupełnie bezpodstawne"
Błaszczak reaguje na ruch prokuratury. "Zupełnie bezpodstawne"