Trwa ładowanie...
d16unci

MSZ zadowolone z rozwiązania sprawy w Betlejem

Polskie MSZ wyraziło zadowolenie z rozwiązania izraelsko-palestyńskiego konfliktu wokół Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem.

Share
d16unci

Oświadczenie MSZ podkreśla, że osiągnięte porozumienie ws. bazyliki może być przykładem na to, iż możliwe jest całościowe rozwianie konfliktu bliskowschodniego. MSZ zwraca uwagę, że w działania na rzecz zakończenia konfliktu wokół bazyliki zaangażowana była wspólnota międzynarodowa, w tym także polska dyplomacja.

MSZ dodało, że sprawa konfliktu wokół bazyliki była przedmiotem troski wielu osób prywatnych i organizacji, zaniepokojonych szczególnie losem polskiego zakonnika o. Seweryna Lubeckiego. Podkreślono, że MSZ było w stałym kontakcie z zakonnikiem.

Konflikt wokół bazyliki rozpoczął się 2 kwietnia, kiedy wtargnęła do niej grupa ok. 200 Palestyńczyków, w tym 30 uzbrojonych bojowników. Bazylikę, w której znajdowało się także ok. 40 zakonników, nieprzerwanie otaczały wojska izraelskie, zaś oblężonym wkrótce skończyły się zapasy żywności i wody.

Zgodnie z osiągniętym 7 maja porozumieniem, część z palestyńskich bojowników zostało zostało przewiezionych do więzienia w Strefie Gazy, a inni trafili do krajów trzecich.(aka)

d16unci

Podziel się opinią

Share
d16unci
d16unci
Więcej tematów